PIT 28 z ryczałtu - czy zapłacę jakiś podatek?

Czarny

PIT 28 z ryczałtu - czy zapłacę jakiś podatek?

Postautor: Czarny » 13 sty 2013, o 22:01

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem na ryczałcie - pranie dywanów, tapicerek samochodowych tzw. karcher. Chciałem zapytać jak będzie wyglądał mój PIT 28 za rok 2012 skoro żadnego miesiąca nie płaciłem podatku - obroty były na tyle niskie, że odliczając co miesiąc od przychodu składkę na ubezpieczenie społeczne podatek do zapłaty nie wychodził.
Czy fakt braku konieczności płacenie podatku w każdym miesiącu 2012 roku na coś wpływa, jak się rozliczyć, czy coś będę musiał zapłacić?
Czy kwota z podatku, która pozostała przez cały rok na plusie po odliczaniu składki na ubezpieczenie społeczne przechodzi jako "zapas" na 2013 rok czy od stycznie br startuję ze wszystkim od zera?

Mirek

Re: PIT 28 z ryczałtu - czy zapłacę jakiś podatek?

Postautor: Mirek » 14 sty 2013, o 09:13

Skoro w poszczególnych miesiącach 2012 roku odliczenia składek ZUS od przychodu i składek na ub. zdrowotne od podatku powodowały, że ryczałtu nie było to na PIT-28 również podatku nie będzie.
Kwoty składek ZUS i zdrowotnego zapłacone w 2012 roku można odliczyć tylko w rozliczeniu za 2012 rok
Kwoty składek, które nie zostały odliczone na PIT-28 (nadwyżki) można odliczyć od dochodu i podatku uzyskanego w 2012 z innego źródła rozliczanego na PIT-37 lub PIT-36.

Czarny

Postautor: Czarny » 15 sty 2013, o 17:55

Nie do końca rozumiem - z tego co wiem będąc na ryczałcie nie można się wspólnie rozliczać z małżonkiem. Jak więc nadwyżki o których pisze Mirek można rozliczyć z innego źródła np PIT-37 skoro poza swoją działalnością żadnych innych przychodów nie miałem.
Jeszcze jedno - czy mając niskie obroty opłacalną formą jest ryczałt czy lepiej było by przejść na zasady ogólne a wtedy z tego co wiem nadwyżkę można by odliczyć rozliczając się wspólnie z współmałżonkiem. Jaka jest zasadnicza różnica między ryczałtem a zasadami ogólnymi?

Mirek

Postautor: Mirek » 15 sty 2013, o 21:58

Nie napisałeś, że działalność gospodarcza była Twoim jedynym źródłem dochodu.
Ale faktycznie... zdanie, które napisałem byłoby bardziej ścisłe gdyby brzmiało, może tak...
Kwoty zapłaconych w 2012 r. składek, których nie odliczyłeś na PIT-28 (nadwyżki), możesz odliczyć od swoich ewentualnych, innych dochodów uzyskanych w 2012 roku rozliczanych na PIT-37 lub PIT-36. Dotyczy to również składki na ub. zdrowotne. Jeżeli w 2012 roku nie było takich dochodów to nie ma możliwości dokonania odliczenia, na 2013 rok nic nie przechodzi.

Czarny

Postautor: Czarny » 16 sty 2013, o 17:31

Mirek - dziękuję za odpowiedź. Czy możesz mi doradzić jeszcze w drugiej części ostatniego postu, tzn: Czy mając niskie obroty opłacalną formą jest ryczałt czy lepiej było by przejść na zasady ogólne a wtedy z tego co wiem nadwyżkę można by odliczyć rozliczając się wspólnie z współmałżonkiem w kolejnym roku. Jaka jest zasadnicza różnica między ryczałtem a zasadami ogólnymi?
Skoro przez cały 2012 rok ani razu nie płaciłem podatku to PIT-28 muszę złożyć do końca stycznia a data 20 stycznia mnie nie dotyczy czy tak?

marbar

Postautor: marbar » 19 sty 2013, o 23:41

Jaką nadwyżkę można odliczyć ze współmałżonkiem w kolejnym roku?
Możesz uściślić o czym mówisz?

----
Różnic między ryczałtem od przychodów a zasadami ogólnymi (książka przychodów i rozchodów- w skrócie kpir) jest wiele.
Ryczałt polega na ewidencjonowaniu jedynie przychodów i przemnożeniu ich przez stawkę procentową

Powiedzmy, że Twój ryczałt to 8,5%

Czyli przychód minus składki społeczne * 8,5% minus zdrowotne (oczywiście nie zapominamy,, że to 7,75% od podstawy) = zaliczka za dany m-c
Koniec. Miesiąc zamknięty

Natomiast przy kpir ewidencjonujesz zarówno przychody jak i wszelkie wydatki (związane z prowadzoną dg), a podatek obliczasz wg skali podatkowej.

Czyli np. podliczasz kpir za styczeń i:
przychód minus koszty(wydatki) = dochód minus składki społeczne * 18% minus kwota zmniejszająca (556,02) minus zdrowotne = zaliczka na podatek
I tu nie ma "koniec miesiąc zamknięty", bo przy kpir liczy się NARASTAJĄCO każdy miesiąc.
Podsumowanie stycznia (przychody i koszty) dodajesz narastająco do lutego i zaliczkę na podatek obliczasz j/w
itd, itd

Czy Ci się to "opłaci" czy też nie - tego niestety powiedzieć Ci nie potrafię.
Natomiast do różnic zaliczyć jeszcze nalezy to, iż rozliczający się na zasadach ogólnych, mają prawo rozliczać się rocznie ze współmałżonkiem.

to tak w zupełnym skrócie.

Ważne, że wyboru formy opodatkowania nalezy dokonać na piśmie do 20 stycznia każdego roku

--------
tak przy okazji - limit na kasę fiskalną oczywiście znasz?
20.000

Wróć do „Program PITy 2012 IPS - problemy podatkowe”