pit.dobry.pl              pity.pl

Autor Wiadomość
 Tytuł: PIT 28 z ryczałtu - czy zapłacę jakiś podatek?
PostNapisane: 13 sty 2013, o 23:01 
Prowadzę działalność gospodarczą, jestem na ryczałcie - pranie dywanów, tapicerek samochodowych tzw. karcher. Chciałem zapytać jak będzie wyglądał mój PIT 28 za rok 2012 skoro żadnego miesiąca nie płaciłem podatku - obroty były na tyle niskie, że odliczając co miesiąc od przychodu składkę na ubezpieczenie społeczne podatek do zapłaty nie wychodził.
Czy fakt braku konieczności płacenie podatku w każdym miesiącu 2012 roku na coś wpływa, jak się rozliczyć, czy coś będę musiał zapłacić?
Czy kwota z podatku, która pozostała przez cały rok na plusie po odliczaniu składki na ubezpieczenie społeczne przechodzi jako "zapas" na 2013 rok czy od stycznie br startuję ze wszystkim od zera?

Zobacz profil  Offline

Tytuł: Re: PIT 28 z ryczałtu - czy zapłacę jakiś podatek?
PostNapisane: 14 sty 2013, o 10:13 
Skoro w poszczególnych miesiącach 2012 roku odliczenia składek ZUS od przychodu i składek na ub. zdrowotne od podatku powodowały, że ryczałtu nie było to na PIT-28 również podatku nie będzie.
Kwoty składek ZUS i zdrowotnego zapłacone w 2012 roku można odliczyć tylko w rozliczeniu za 2012 rok
Kwoty składek, które nie zostały odliczone na PIT-28 (nadwyżki) można odliczyć od dochodu i podatku uzyskanego w 2012 z innego źródła rozliczanego na PIT-37 lub PIT-36.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 15 sty 2013, o 18:55 
Nie do końca rozumiem - z tego co wiem będąc na ryczałcie nie można się wspólnie rozliczać z małżonkiem. Jak więc nadwyżki o których pisze Mirek można rozliczyć z innego źródła np PIT-37 skoro poza swoją działalnością żadnych innych przychodów nie miałem.
Jeszcze jedno - czy mając niskie obroty opłacalną formą jest ryczałt czy lepiej było by przejść na zasady ogólne a wtedy z tego co wiem nadwyżkę można by odliczyć rozliczając się wspólnie z współmałżonkiem. Jaka jest zasadnicza różnica między ryczałtem a zasadami ogólnymi?

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 15 sty 2013, o 22:58 
Nie napisałeś, że działalność gospodarcza była Twoim jedynym źródłem dochodu.
Ale faktycznie... zdanie, które napisałem byłoby bardziej ścisłe gdyby brzmiało, może tak...
Kwoty zapłaconych w 2012 r. składek, których nie odliczyłeś na PIT-28 (nadwyżki), możesz odliczyć od swoich ewentualnych, innych dochodów uzyskanych w 2012 roku rozliczanych na PIT-37 lub PIT-36. Dotyczy to również składki na ub. zdrowotne. Jeżeli w 2012 roku nie było takich dochodów to nie ma możliwości dokonania odliczenia, na 2013 rok nic nie przechodzi.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 16 sty 2013, o 18:31 
Mirek - dziękuję za odpowiedź. Czy możesz mi doradzić jeszcze w drugiej części ostatniego postu, tzn: Czy mając niskie obroty opłacalną formą jest ryczałt czy lepiej było by przejść na zasady ogólne a wtedy z tego co wiem nadwyżkę można by odliczyć rozliczając się wspólnie z współmałżonkiem w kolejnym roku. Jaka jest zasadnicza różnica między ryczałtem a zasadami ogólnymi?
Skoro przez cały 2012 rok ani razu nie płaciłem podatku to PIT-28 muszę złożyć do końca stycznia a data 20 stycznia mnie nie dotyczy czy tak?

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 20 sty 2013, o 00:41 
Jaką nadwyżkę można odliczyć ze współmałżonkiem w kolejnym roku?
Możesz uściślić o czym mówisz?

----
Różnic między ryczałtem od przychodów a zasadami ogólnymi (książka przychodów i rozchodów- w skrócie kpir) jest wiele.
Ryczałt polega na ewidencjonowaniu jedynie przychodów i przemnożeniu ich przez stawkę procentową

Powiedzmy, że Twój ryczałt to 8,5%

Czyli przychód minus składki społeczne * 8,5% minus zdrowotne (oczywiście nie zapominamy,, że to 7,75% od podstawy) = zaliczka za dany m-c
Koniec. Miesiąc zamknięty

Natomiast przy kpir ewidencjonujesz zarówno przychody jak i wszelkie wydatki (związane z prowadzoną dg), a podatek obliczasz wg skali podatkowej.

Czyli np. podliczasz kpir za styczeń i:
przychód minus koszty(wydatki) = dochód minus składki społeczne * 18% minus kwota zmniejszająca (556,02) minus zdrowotne = zaliczka na podatek
I tu nie ma "koniec miesiąc zamknięty", bo przy kpir liczy się NARASTAJĄCO każdy miesiąc.
Podsumowanie stycznia (przychody i koszty) dodajesz narastająco do lutego i zaliczkę na podatek obliczasz j/w
itd, itd

Czy Ci się to "opłaci" czy też nie - tego niestety powiedzieć Ci nie potrafię.
Natomiast do różnic zaliczyć jeszcze nalezy to, iż rozliczający się na zasadach ogólnych, mają prawo rozliczać się rocznie ze współmałżonkiem.

to tak w zupełnym skrócie.

Ważne, że wyboru formy opodatkowania nalezy dokonać na piśmie do 20 stycznia każdego roku

--------
tak przy okazji - limit na kasę fiskalną oczywiście znasz?
20.000

Zobacz profil  Offline