pit.dobry.pl              pity.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: rozliczenie jako samotna matka
PostNapisane: 24 sty 2013, o 12:49 
Czy kobieta może rozliczyć się jako samotnie wychowująca, mieszka bez ojca dzieci jednak ich tata uczestniczy w wychowaniu? czy mogą po połowie sobie za nich odliczyć ulgę??

Zobacz profil  Offline

Tytuł: Re: rozliczenie jako samotna matka
PostNapisane: 24 sty 2013, o 14:32 
ad1. jeżeli przez cały rok 2012 ojciec pomagał w wychowywaniu to nie można się rozliczyć jako samotnie wychowująca

ad2. jeżeli ojciec również wychowuje to rodzice musza się dogadać między sobą co do podziału ulgi.

Najważniejsze aby nie zdublowali ulgi w swoich zeznaniach bo US dobierze im się do skóry ;)

Niech podzielą się miesiącami w miarę sprawiedliwie.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 24 sty 2013, o 14:38 
jeśli jednak nie mieszkają razem (we wspólnie prowadzonym gospodarstwie domowym) - można rozliczyć się jako "samotnie wychowujący"

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 25 sty 2013, o 22:34 
Jeśli kobieta jest panną, rozwódką lub wdową i wychowuje dzieci ma prawo do rozliczenia się jako samotna matka i fakt pomocy ojca w wychowywaniu dzieci nie odbiera jej tej możliwości.
Mówi o tym art.6 ust. 4 ustawy o pdof.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 26 sty 2013, o 12:47 
Raczej nie mogę się zgodzić z "koleżanką" - status : panny, rozwódki itp - to tylko warunek konieczny do uznania tej możliwości.
Wydaje mi się, że jeżeli ojciec, brat, dziadkowie czynnie i w sposób ciągły pomagają w wychowaniu - to nie ma mowy o "samotności".

Wg Słownika języka polskiego :
rz. ż IVa, blm

odczuwany stan braku towarzystwa bliskiej osoby, opuszczenia przez innych; bycie samotnym; też: życie, przebywanie w odosobnieniu bez rodziny, przyjaciół

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 26 sty 2013, o 17:11 
Z opodatkowania skorzystać może rodzic lub opiekun będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności – ale wyłącznie jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.

Powyższych warunków nie trzeba spełniać przez cały rok. Teoretycznie wystarczy zatem jeden dzień w roku być panną, kawalerem, itd. – pod warunkiem, że w tym czasie faktycznie samotnie wychowuje się dziecko.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 27 sty 2013, o 00:32 
no i właśnie to miałam na myśli

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 27 sty 2013, o 12:03 
"pod warunkiem, że w tym czasie faktycznie samotnie wychowuje się dziecko."

No właśnie. Jak wspomniał Czech jeżeli ojciec dziecka cały rok aktywnie pomaga w wychowaniu to nie można mówić o samotności. Mam podobne odczucia jak Czech

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 27 sty 2013, o 19:04 
"jeżeli ojciec dziecka cały rok aktywnie pomaga w wychowaniu" - obawiam się, że nikt z US nie zdołałby tego udowodnić, gdyby doszło do kontroli zeznania matki.

Już w ubiegłym roku wiele razy dyskutowaliśmy na ten temat, i zdania były podzielone - ale ja trzymam się tego samego co wtedy pisałam.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 27 sty 2013, o 21:18 
Długo się zastanawiałem czy "odbić piłeczkę" do "koleżanki".
Nie chcem ale muszem....
Jest tutaj na forum kilka osób, które starają się pomóc innym.
Do nich również należysz TY -koleżanko. Jednakże nie pomagamy tutaj "prywatnie", ale niejako pod szyldem Szanownego Pana Konopki i jego firmy.
Dlatego tego typu odpowiedzi mogą sugerować, że nasze forum działa po to aby umożliwić "wyprowadzenie w pole" system skarbowo-finansowy.
Mnie się to nie podoba i myślę , że jest to ze szkodą dla autorytetu tego forum.
Co więcej - wcześniej czy później- Twoje porady typu , że US się "nie połapie" mogą zaszkodzić naszym uczestnikom forum.
Myślę, że nie jest to miejsce do wypowiadania tak ryzykownych słów.
A może to tylko ja jestem jakiś "dziwny" ?

Zobacz profil  Offline

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona