pit.dobry.pl              pity.pl

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wydatki na cele rehabilitacyjne a ryczałt na dojazdy.
PostNapisane: 1 mar 2010, o 19:23 
Witam.
Konkretnie chodzi o ulgę " używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa .... itd.
Pracownik z grupą inwalidzką pracuje w zakładzie pracy chronionej w innej miejscowości niż mieszka i otrzymuje ryczałt na dojazd do pracy. W PICie 11 nie ma wyszczególnionej tej kwoty i jest ona wliczona jakby w wynagrodzenie. Ten sam pracownik chce skorzystać z ulgi o której napisałem na początku. Czy jest jakiś konflikt między ulgą na używanie samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym
przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne a otrzymywaniem ryczałtu na dojazdy do pracy. Słowem czy można korzystać z ulgi i jednocześnie pobierać ryczałt.
Pytam dlatego, że usłyszałem w księgowości, że biorąc ryczałt na dojazdy trzeba coś odliczać od kwoty związanej z ulgą na samochód.
Nie wiem czy jasno to określiłem ale proszę o jakąś pomoc.
Pozdrawiam i dziękuję

Zobacz profil  Offline

Tytuł: Re: Wydatki na cele rehabilitacyjne a ryczałt na dojazdy.
PostNapisane: 1 mar 2010, o 20:19 
Nie widzę związku ulgi rehabilitacyjnej z ryczałtem na dojazdy. Moim zdaniem ryczałt nie jest wliczany do przychodu i nie podlega opodatkowaniu, bo stanowi coś w rodzaju zasiłku (jak np. zaś. rodzinny, pielęgnacyjny itp.)

PostNapisane: 1 mar 2010, o 20:30 
W roku ( 2008 ) ten ryczałt był wypłacany do ręki. Wówczas księgowa zalecała jakieś odliczenia od ulgi ponieważ twierdziła, że nie można pobierać dwa razy pieniędzy za to samo. Ja do końca nie wiem ponieważ nie pracowałem jeszcze wtedy i opieram się na rozmowach z innymi pracownikami, którzy coś robili z tymi kwotami. Trudno to ustalić tak szybko ponieważ musiałbym zobaczyć pit na którym taką operację przeprowadzono. W tym roku ( czyli za 2009r ) ryczałt nie był wypłacany do ręki tylko wraz z wypłatą i tylko na pasku jest wyszczególniona kwota ryczałtu. W PIT 11 nie ma żadnej adnotacji o kwocie ryczałtu. Natomiast sam słyszałem przy okazji rozmowy pracownika z księgową gdzie przestrzegała, aby w rozliczeniu ulgi na samochód uwzględnić wypłacony ryczałt.
Strasznie to maślane jest :(
Nie wiem może ktoś wie o co chodzi.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 1 mar 2010, o 20:44 
RYCZAŁT NA DOJAZDY NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z ULGĄ REHABILITACYJNĄ. TO SĄ DWA ODMIENNE TEMATY. PRACOWNIK MOŻE SKORZYSTAĆ Z ULGI REHABILITACYJNEJ.

PostNapisane: 2 mar 2010, o 11:29 
Jednak chyba nie do końca jest tak. Dzisiaj trochę popytałem w księgowości i oni tłumaczą się tym, że środki na pokrycie ryczałtu pochodzą z PFRON. Na dowód mam przed sobą wydruk, który otrzymałem od księgowej z gazety.pl link:
http://gospodarka.gazeta.pl/pit/1,95187 ... cyjna.html
Proszę zwrócić uwagę na tekst zaczynający się od słowa: " I jeszcze jedno "
Właśnie na to powołuje się księgowość zalecając to co pisałem wcześniej.
Pozdrawiam

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 2 mar 2010, o 11:43 
o rany!

Słuchaj: odliczenie ulgi z tyt. uzywania samochodu osobowego (do wysokości 2280) dotyczy używania tego samochodu na dojazdy na NIEZBĘDNE ZABIEGI LECZNICZO-REHABILITACYJNE.

Nie na dojazdy do pracy.

Domyslam się, że księgowa miała na myśli to, iż jeśli ktoś korzysta z tej ulgi to powinien pomniejszyć zwrot kosztów dojazdu (otrzymany w firmie), ponieważ pochodzi z PFRONu

Nie mam pojęcia czy ma rację, czy nie.
Skłaniam się ku "nie", ale pewności nie posiadam.

Natomiast te słowa: "W ramach ulgi rehabilitacyjnej nie można odliczać wydatków, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeśli były częściowo finansowane z tych funduszy, to w ramach ulgi odlicza się różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą dofinansowania."

To bywa tak: jedzie niepełnosprawny do sanatorium. Płaci za pobyt. Czasami ma pobyt częściowo refudowany przez PFRON. Niepełnosprawny otrzymuje fakturę za dany turnus.
Wówczas odliczyć (w ramach ulgi) można jedynie tę część samodzielnie opłaconą, a nie pełny koszt pobytu.
Tak samo dzieje się w przypadku różnych dofinansowań objętych ulgą (np. przystosowanie mieszkania/ adaptacja pod względem dostosowania dla potrzeb niepełnosprawnego)

Te "dojazdy do pracy" nie są żadnym odliczeniem w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 2 mar 2010, o 11:56 
Pracodawca zwraca Tobie ryczałtem koszty dojazdu do pracy, tak to rozumiem a nie dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne.
Fragment tekstu, na który się powołujesz dotyczy wszelkich wydatków poniesionych na rehabilitację. Jeżeli wydasz np. na sanatorium, leki, sprzęt itp. 1000zł i dostaniesz refundację 500,00 to odliczyć w ramach ulgi możesz tylko 500,00.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 2 mar 2010, o 17:42 
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dodam tylko, że dziś przeczytałem aneks do umowy, gdzie pracodawca zobowiązuje się zwracać koszty na podstawie wydanego przez siebie polecenia służbowego
w wysokości i.t.d. Zwrot kosztów jest w postaci ryczałtu miesięcznego. Umowa ma nagłówek z dopiskiem ZFRON i jakiś numer.
Według księgowego jeśli co miesiąc dostanę np. 300 zł to w ciągu roku uzbiera się tego załóżmy 3600zł.
Teraz limit na ulgę jest 2280 zł. więc nie mogę skorzystać z tej ulgi, bo jak twierdzi nie można dwa razy brać za to samo.
To tak na marginesie dopisek do Państwa wypowiedzi, gdzie wszyscy inaczej interpretujecie to zagadnienie niż księgowy. Zapewne bez konsultacji w US się nie obejdzie.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim.
Pozdrawiam

Zobacz profil  Offline

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ]