pit.dobry.pl              pity.pl






Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: umowa o dzieło - między dwoma osobami fizycznymi - PIT?
PostNapisane: 30 kwi 2010, o 23:39 
mam dość skomplikowaną sytuację:

1) PIT11 ze stałego miejsca pracy
2) umowę zlecenie (jestem zleceniobiorcą)
3) umowę o dzieło (jestem wykonawcą) - i tu uwaga - między dwoma osobami fizycznymi (!), więc nie dostanę od drugiej strony żadnego PITa

Zwykle miałem tylko 1) i 2) i umieszczałem to info w PIT37. Teraz doszło 3).. i kompletnie nie wiem jak to rozliczyć :| Podobno w takim przypadku dawca nie musi składać zeznania, ale ja akurat byłem wykonawcą... więc podobno trzeba? Jeżeli tak, to gdzie i jak w przedstawionej wyżej sytuacji?

Z góry dzięki,
Robert


 
 Tytuł: Re: umowa o dzieło - między dwoma osobami fizycznymi - PIT?
PostNapisane: 30 kwi 2010, o 23:51 
Oczywiście chodzi o osoby nie prowadzące działalności gosp...


 
 Tytuł: Re: umowa o dzieło - między dwoma osobami fizycznymi - PIT?
PostNapisane: 1 maja 2010, o 00:22 
Dołączył(a): 31 gru 2009, o 02:17
Posty: 234
robert23 napisał(a) :
> mam dość skomplikowaną sytuację:
>
> 1) PIT11 ze stałego miejsca pracy
> 2) umowę zlecenie (jestem zleceniobiorcą)
> 3) umowę o dzieło (jestem wykonawcą) - i tu uwaga - między dwoma osobami
> fizycznymi (!), więc nie dostanę od drugiej strony żadnego PITa
>
> Zwykle miałem tylko 1) i 2) i umieszczałem to info w PIT37. Teraz doszło
> 3).. i kompletnie nie wiem jak to rozliczyć :| Podobno w takim przypadku
> dawca nie musi składać zeznania, ale ja akurat byłem wykonawcą... więc
> podobno trzeba? Jeżeli tak, to gdzie i jak w przedstawionej wyżej sytuacji?

Dawca nei musi - to na Tobie ciążył obowiązek wpłacenia zaliczki. Ustawa o podatku dochodowym §44 ust. 3a:
"3a. Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1."

Ale teraz to już "po bombkach".

W zeznaniu: nadal jest to dochód z działalnosci wykonywanej osobiście (nie ma znaczenia czy uzyskany od płatnika czy od osoby nie będącej płatnikiem). Dodajesz do kwot z PIT-11 ze zlecenia stosowne kwoty (przychód to uzyskana kwota; koszty są określone procentowo - dla praw autorskich 50%, dla pozostałych 20%; zaliczka 0,00 zł - bo nie odprowadziłeś).

_________________
pozdrawiam
gard


Zobacz profil  Offline
 
 Tytuł: Re: umowa o dzieło - między dwoma osobami fizycznymi - PIT?
PostNapisane: 1 maja 2010, o 16:16 
Dzięki.
A w którym PICie to wszystko trzeba było wpisywać, w tym PIT37?

Bo gdzieś na necie czytałem o PIT36 w przypadku os fiz-fiz. I teraz nie wiem.. wypełnia oba, tylko 37 czy tylko 36?


 
 Tytuł: Re: umowa o dzieło - między dwoma osobami fizycznymi - PIT?
PostNapisane: 1 maja 2010, o 16:43 
Dołączył(a): 31 gru 2009, o 02:17
Posty: 234
robert23 napisał(a) :
> Dzięki.
> A w którym PICie to wszystko trzeba było wpisywać, w tym PIT37?
>
> Bo gdzieś na necie czytałem o PIT36 w przypadku os fiz-fiz. I teraz nie
> wiem.. wypełnia oba, tylko 37 czy tylko 36?

PIT-36.
To jest PIT dla uzyskujących dochody bez pośrednictwa płatnika (między innymi).

_________________
pozdrawiam
gard


Zobacz profil  Offline
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Panel

Góra Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Szukaj:

 
Biuro Handlowe IPS O/Siedlce
ul. Brzeska 12
08-110 Siedlce
tel. 25 633-12-84
      25 633-12-85
fax 25 633-12-84
mail: siedlce@ips-infor.com.pl

Biuro Handlowe IPS O/Bydgoszcz
ul. Królowej Jadwigi 18 pok. 511
85-231 Bydgoszcz
tel. 52 345-70-37
      52 345-62-70
fax 52 345-70-37
mail: bydgoszcz@ips-infor.com.pl

Pomoc Techniczna IPS
tel. 25 631-16-10
Skontaktuj się z nami przez
Gadu-Gadu
Skype
mail: pomoc@ips-infor.com.pl


Powered by phpBB © phpBB Group | Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL | Dizayn Ercan Koc