pit.dobry.pl              pity.pl

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ulga dla samotnej matki
PostNapisane: 6 lut 2010, o 20:19 
W marcu 2009r, uzyskałam rozwod. Wychowuję dziecko w wieku 5 lat. Mąz płaci alimenty. Dziecko mieszka ze mną . Czy mogę się rozliczyć jako samotna matka ? Czy przysluguje mi ulga na dziecko ?
Bardzo prosze o odpowiedż

Tytuł: Re: ulga dla samotnej matki
PostNapisane: 6 lut 2010, o 20:24 
1) tak możesz się rozliczyć jako samotna matka
2) tak masz prawo do ulgi na dziecko. Jeśli ojciec dziecka widuje się z nim (np zabiera na weekendy itp) to też ma prawo za te dni kiedy się widuje dlatego najlepiej ustal z nim kto i ile ulgi odliczy.

Zobacz profil  Offline

PostNapisane: 6 lut 2010, o 20:41 
Bartku bardzo Ci dziękuję. Ojciec dziecka nie zabiera . Widuje się z nim kilka godzin miesięcznie u mnie w domu więc myślę ,że moge skorzystać z ulg. Jeszcze raz dziękuję .pozdrawiam

PostNapisane: 7 lut 2010, o 12:36 
KAMA napisał(a) :
> Bartku bardzo Ci dziękuję. Ojciec dziecka nie zabiera . Widuje się z nim
> kilka godzin miesięcznie u mnie w domu więc myślę ,że moge skorzystać z
> ulg. Jeszcze raz dziękuję .pozdrawiam

Nawet jeżeli by zabierał to i tak możesz odliczyć ulge chyba że zabrałby dziecko na całe miesiące bo ulga jest odliczana za każdy miesiąc a nie za dzień.

PostNapisane: 7 lut 2010, o 12:42 
Mylisz się Sławku. W przypadku rozwodów ulga naliczana jest za każdy dzień. Wobec tego jeśli dziecko by spędzało z ojcem np co drugi weekend czyli 4 dni w m-cu ojciec miałby prawo do ulgi w kwocie 12,36zł ((92,67/30)*4) o którą to kwotę matka musiała by pomniejszyć swoją ulgę za dany m-c (czyli mogła by odliczyć 80,31).

"Odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik w stosunku do małoletniego dziecka:

- wykonywał władzę rodzicielską,
- pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
- sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Kwota odliczenia wynosi 92, 67 zł miesięcznie na każde dziecko.
Jeżeli w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana była władza rodzicielska, pełniona funkcja opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej, to za ten miesiąc każdy z podatników może odliczyć 1/30 kwoty 92,67 zł za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem."

Zobacz profil  Offline

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ]