Intercyza

grazka
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 11:24

Intercyza

Post autor: grazka » 19 kwie 2012, o 11:28

Dwa lata wyszłam za mąż podpisując intercyzę.Wiem,że musimy rozliczyć się osobno.Mamy 2 dzieci.Jaki pit należy wypełnić?Czy możemy rozliczyć dzieci ,1- ja,1- mąż.Z góry dziękuję za odpowiedź.

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: Intercyza

Post autor: marbar » 19 kwie 2012, o 11:47

intercyza może być:
- wyłączająca wspólnośc majątkową
- rozszerzająca wspólność majątkową
- ograniczająca wspólnośc majątkową

o której mówisz?

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: Intercyza

Post autor: marbar » 19 kwie 2012, o 11:48

podaj jeszcze:
1. jakie macie źródła dochodów
2. w jakim wieku są dzieci

grazka
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 11:24

Re: Intercyza

Post autor: grazka » 19 kwie 2012, o 12:05

marbar napisał(a) :
> intercyza może być:
> - wyłączająca wspólnośc majątkową
> - rozszerzająca wspólność majątkową
> - ograniczająca wspólnośc majątkową
>
> o której mówisz?

Wyłaczająca wspólność majątkowa

grazka
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 11:24

Re: Intercyza

Post autor: grazka » 19 kwie 2012, o 12:08

marbar napisał(a) :
> podaj jeszcze:
> 1. jakie macie źródła dochodów
> 2. w jakim wieku są dzieci
Mamy ze stosunku pracy , dzieci 2lata ,9lat.

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: Intercyza

Post autor: marbar » 19 kwie 2012, o 13:07

składacie osobne PITy 37 plus załącznik O (na ulge prorodzinną).
A jak ją sobie podzielicie - to już jak Wam pasuje
Każdy może pojedynczą ulgę na dziecko, albo któreś może póltora ulgi, drugi pół.
Wedle potrzeby (wysokości podatku)

grazka
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 11:24

Re: Intercyza

Post autor: grazka » 19 kwie 2012, o 13:15

marbar napisał(a) :
> składacie osobne PITy 37 plus załącznik O (na ulge prorodzinną).
> A jak ją sobie podzielicie - to już jak Wam pasuje
> Każdy może pojedynczą ulgę na dziecko, albo któreś może póltora ulgi, drugi
> pół.
> Wedle potrzeby (wysokości podatku)
Dzięki serdeczne.To jeszcze jedno pytanko: czy zanim przystąpię do wypełniania PIT-u zaznaczam SAM PODATNIK,CZY MAŁŻONKOWIE OSOBNO?

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: Intercyza

Post autor: marbar » 19 kwie 2012, o 13:24

jak zaznaczysz "małżonkowie osobno" to pięknie otwiera Ci od razu PITy dla obojga

Iwonka
Posty: 1
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 11:23

Re: Intercyza

Post autor: Iwonka » 20 kwie 2012, o 11:26

A co przy intercyzie rozszerzającej i ograniczajacej wspólność majątkową? Też nie ma możliwości wspólnego rozliczenia?

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: Intercyza

Post autor: marbar » 20 kwie 2012, o 11:47

możliwość preferencyjnego rozliczenia się ze wspólmałżonkiem jest możliwe, gdy spełnione są okreslone warunki:
- małżeństwo przez pełny rok podatkowy
- wspólność majątkowa
- do żadnego z nich nie mają zastosowania przepisy art.30c (podatek liniowy), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub tonażowym
- złożą zeznanie w terminie ustawowym

ODPOWIEDZ