PIT 39, a ulga odsetkowa

skotos
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2012, o 00:24

PIT 39, a ulga odsetkowa

Post autor: skotos » 27 kwie 2012, o 00:40

Rozliczam na formularzu PIT 39 sprzedaż nieruchomości, którą otrzymałem w spadku w 2010 roku. Równocześnie spłacam kredyt mieszkaniowy, na lokal w którym mieszkam i jestem zameldowany.
Wydatki poniesione na spłatę tego kredytu oraz odsetek od niego finansowane z sprzedaży nieruchomości są kwotą dochodu zwolnionego z podatku (PIT39 poz.25).

Jednocześnie obejmuje mnie ulga odsetkowa (mieszkanie zakupione zostało w 2004 roku).

Czy mogę dwukrotnie odliczyć sobie odsetki od kredytu, raz w PIT36 + PIT/D, a raz w PIT39?

I drugie pytanie: ponieważ mam dwa lata od końca roku podatkowego w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości, czy w poz.25 PIT39 umieszczam kwotę, którą chcę w ciągu tych dwóch lat przeznaczyć na cele mieszkaniowe?

Czech
Posty: 1146
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: PIT 39, a ulga odsetkowa

Post autor: Czech » 27 kwie 2012, o 14:28

Nie można - jeżeli wydatki na odsetki zostały odliczone w uldze to nie można ich wykorzystać ponownie.
Mówi o tym art.21 ust 30 w nawiązaniu do art.21 ust.25 i ust.1 pkt 131) - ustawa o podatku od osób fizycznych.

Tak- w poz.25 wpisuje się "hipotetyczne" wydatki na własne cele mieszkaniowe które będą pokryte ze sprzedaży nieruchomości - w przyszłych 2 latach. (wydatki poniesione w ciągu 2 lat licząc od końca roku w którym nastąpiła sprzedaż)

skoto5
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2012, o 14:53

Re: PIT 39, a ulga odsetkowa

Post autor: skoto5 » 27 kwie 2012, o 15:01

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli podsumowując w PIT39 mogę ująć kwotę kredytu, a kwotę odsetek w uldze odsetkowej. Bądź zrezygnować z ulgi odsetkowej i całą ratę (kredyt i odsetki) ująć w PIT 39.


Rozumiem, że jeżeli założę "hipotetycznie" za duże wydatki na cele mieszkaniowe to po zakończeniu roku podatkowego 2013 (po 2 latach) będę musiał złożyć korektę PIT39 oraz zapłacić należny podatek wraz z odsetkami? Czy działa to również w drugą stronę? To znaczy na przykład w związku z ratą kredytu płaconą w walucie obcej, której wysokości na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie oszacować, wydatki na cele mieszkaniowe przekroczą moje "hipotezy", to czy po złożeniu korekty PIT urząd zwróci mi nadpłacony podatek?

Czech
Posty: 1146
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: PIT 39, a ulga odsetkowa

Post autor: Czech » 27 kwie 2012, o 23:10

Oczywiście, że można złożyć po dwóch latach korektę wynikającą z "nieoszacowania" -zaniżenia wydatków mieszkaniowych.
Tylko, że - jako podatnik- musisz wpierw od "strzału" zapłacić podatek a po dwóch latach US nie wypłaci ci odsetek - ha ha - ot jak równy z równiejszym.

ODPOWIEDZ