wspólne rozliczenie-urlop wychowawczy, dzieci, rehab.

Luki.pro

wspólne rozliczenie-urlop wychowawczy, dzieci, rehab.

Post autor: Luki.pro » 26 sty 2012, o 14:54

Witam,
chciałabym skorzystać z Waszej pomocy lub potwierdzenia mojego toku myślenia:)
W roku 2011 przebywałam na urlopie wychowawczym, tak więc mój dochód był 0. Od kilku lat rozliczamy się wspólnie z mężem, rozumiem, że mogę korzystać z tej opcji w dalszym ciągu, w pozycji dochody/przychody współmałżonka zaznaczając kwotę 0,00 zł?
Czy to coś zmieni, czy nie będzie miało wpływu na rozliczenie?

Druga sprawa - mamy dwoje dzieci, czy kwota ulgi prorodzinnej pozostaje w tym roku bez zmian?
Dzieci posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, są całorocznie rehabilitowane (rehabilitacja ruchowa, logopeda, kontrole rehab.) ale głównie prywatnie - czy do udokumentowania dojazdów potrzeba zaświadczeń od terapeutów? Czy w tym roku max. kwota ulgi rehab. jest taka sama jak w tamtym, tzn. 2.280 zł?
Jeszcze jedna rzecz, internet - rozumiem, że wszystko pozostaje bez zmian i mogę w tym roku odliczyć kwotę (akurat w naszym przypadku) 588 zł?

Przepraszam, jeśli moje pytania wydadzą się komuś banalne, ale jestem laikiem i od paru lat sama nas rozliczam, natomiast po tych zmianach trochę się gubię i google wcale nie są pomocne (w każdym artykule jest co innego).
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Wirus
Kontakt:

Re: wspólne rozliczenie-urlop wychowawczy, dzieci, rehab.

Post autor: Wirus » 26 sty 2012, o 17:21

Odpowiem na tyle ile wiem ;)

> W roku 2011 przebywałam na urlopie wychowawczym, tak więc mój dochód był 0.
> Od kilku lat rozliczamy się wspólnie z mężem, rozumiem, że mogę korzystać z
> tej opcji w dalszym ciągu, w pozycji dochody/przychody współmałżonka
> zaznaczając kwotę 0,00 zł?
> Czy to coś zmieni, czy nie będzie miało wpływu na rozliczenie?

Jak najbardziej można skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, a nawet jest to wysoce zalecane jeżeli dochód jednej ze stron wyniósł 0 gdyż w takim wypadku Podstawa obliczenia podatku będzie podzielona przez 2 dzięki czemu jest szansa na większy zwrot podatku

>
> Druga sprawa - mamy dwoje dzieci, czy kwota ulgi prorodzinnej pozostaje w
> tym roku bez zmian?

Tak. W tej kwestii nic się nie zmieniło

> Dzieci posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, są całorocznie
> rehabilitowane (rehabilitacja ruchowa, logopeda, kontrole rehab.) ale
> głównie prywatnie - czy do udokumentowania dojazdów potrzeba zaświadczeń od
> terapeutów? Czy w tym roku max. kwota ulgi rehab. jest taka sama jak w
> tamtym, tzn. 2.280 zł?

Tu niestety prosze o odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego gdyż z ulgą rehabilitacyjną nie miałem zbyt wiele do czynienia. Kwota na pewno się nie zmieniła tylko nie wiem jak to jest z udokumentowaniem wydatków.

> Jeszcze jedna rzecz, internet - rozumiem, że wszystko pozostaje bez zmian i
> mogę w tym roku odliczyć kwotę (akurat w naszym przypadku) 588 zł?

Jak najbardziej kwota nie uległa zmianie. W tym roku zmieniło sie to, że nie potrzebne są już faktury, wystarczą same dowody wpłat jeżeli można w nich odczytać płacącego oraz, że jest to opłata za internet.

Czech

Post autor: Czech » 26 sty 2012, o 19:08

Jeżeli chodzi o ulg rehabilitacyjną to zapewne ma Pani na myśli ulgę związaną z dojazdami na zbiegi własnym samochodem. Jest tak samo jak w zeszłym roku : limit wynosi 2280 . Dodatkowo w razie wezwania do Urzędu Skarbowego należy mieć jakieś dowody - np.: zaświadczenie od rehabilitanta - które potwierdzą ,że zabiegi miały miejsce.

marbar

Post autor: marbar » 27 sty 2012, o 14:50

z ustawy pdof (art.26)

3) okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Luki.pro

Post autor: Luki.pro » 31 sty 2012, o 08:00

Witam,
serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
Dowody na korzystanie z usług posiadam, wszelkie zaświadczenia, zlecenia. Orzeczenia o niepełnosprawności oczywiście również, to chyba podstawa do skorzystania z ulgi?

Zastanawia mnie tylko fakt, czy mogę odliczyć osobne kwoty na każde dziecko, ponieważ zazwyczaj dzieci jeżdżą na terapię razem (ale nie zawsze).

Pozdrawiam

Czech

Post autor: Czech » 31 sty 2012, o 12:07

Limit 2280 jest tylko jeden - niezależnie od ilości niepełnosprawnych osób będących na utrzymaniu.

Luki.pro

Post autor: Luki.pro » 1 lut 2012, o 08:02

Może się to komuś przyda odnośnie ulgi rehabilitacyjnej (dojazd samochodem).
Kwestię rozwiązywałam w tamtym roku z panią z US, jeśli mam dwoje niepełnosprawnych dzieci i mąż jest właścicielem samochodu (ja nie muszę być współwłaścicielem "na papierze", ponieważ mamy wspólnotę majątkową i jestem nim, powiedzmy, obligatoryjnie) to możemy w zeznaniu odliczyć osobno każde z nas limit - mąż 2.280 zł i ja 2.280 zł.
W ten sposób robiłam w ostatnich latach i US to akceptował.

Czech

Post autor: Czech » 1 lut 2012, o 12:18

Ale pisałaś wcześniej że w 2011 Twój dochód = 0
Ulga rehabilitacyjna jest odpisywana od dochodu, więc w tym roku na pewno nie możesz odpisać u siebie tej ulgi a jedynie u męża.

ODPOWIEDZ