Rozliczenie alimentów - ukończone 25 lat

awa1977
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2012, o 00:24

Rozliczenie alimentów - ukończone 25 lat

Post autor: awa1977 » 29 lut 2012, o 11:16

Alimenty na dziecko wynoszą 1000 zł miesięcznie. Syn w marcu 2011 ukończył 25 lat. Z tego co czytałam to alimenty po ukończeniu 25 lat trzeba opodatkować, kto ma w związku z tym zrobić zeznanie matka czy syn? I jeszcze jedno, czy opodatkowuje się wtedy tylko nadwyżkę ponad 700 zł tzn. 300 zł miesięcznie?

Mirek
Posty: 473
Rejestracja: 2 sty 2010, o 08:46

Re: Rozliczenie alimentów - ukończone 25 lat

Post autor: Mirek » 29 lut 2012, o 13:53

Syn otrzymuje alimenty więc musi się z tego dochodu rozliczyć. Dochodem który podlega opodatkowaniu jest różnica między kwotą faktycznie otrzymaną a kwotą 700zł.
Czyli w przypadku syna dochodem będzie kwota 300zł. x ilość otrzymanych wpłat w 2011 roku po ukończeniu przez syna 25 lat.
Niezależnie od tego czy syn ma inne dochody czy nie rozliczenia wszystkich dochodów powinien dokonać na formularzu PIT-36. Alimenty należy wykazać w poz. 120 "inne źródła".

awa1977
Posty: 4
Rejestracja: 16 lut 2012, o 00:24

Re: Rozliczenie alimentów - ukończone 25 lat

Post autor: awa1977 » 5 kwie 2012, o 19:13

Dziękuje za odpowiedź, ale nie jestem pewna czy dobrze wyjaśniłam o co mi chodzi. Syn ukończył 25 lat, ale alimenty na niego nadal otrzymuje matka na swoje konto, razem z alimentami dla siebie. I czy w takiej sytuacji on ma składać PIT-36, czy ona ma te alimenty doliczyć do swojego PIT?
Ta druga sytuacja byłaby dla nich o tyle korzystniejsza, że jeżeli on nie składałby rozliczenia rocznego to by znaczyło że nie osiągnął żadnych dochodów i matka może skorzystać z ulgi na dziecko za miesiące kiedy nie miał jeszcze tych 25 lat (nadal studiuje)
Czy dobrze rozumuję?

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: Rozliczenie alimentów - ukończone 25 lat

Post autor: marbar » 5 kwie 2012, o 23:44

Dziwi mnie trochę, że alimenty pełnoletniego syna przychodzą na konto matki.
Z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletności, wygasa obowiązek przekazywania tych środków za pośrednictwem matki. Dziecko uzyskało pełną zdolność do czynności prawnych.

Tak czy siak, uważam tak jak Mirek, że dochód ten jest dochodem dziecka, a nie matki.

"Alimenty na dziecko wynoszą 1000 zł miesięcznie."

Rozumiem, że kwota alimentów jakoś została ustalona (ugoda sądowa?)
Że wpłacane alimenty są w stałej wysokości, co m-c.
Pytam, bo wyczytałam, iż dobrowolne, rózne wpłaty rodziców na utrzymanie uczącego się dziecka nie są dochodem podlegającym opodatkowaniu
( http://ekspertax.pl/podatki/podatki-doc ... 3%B3w.html)

"Zgodnie z art. 133 §1 i 3 tej ustawy rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
(..) wykonywanie przez rodziców ciążących na nich obowiązków względem ich dzieci w zakresie codziennego utrzymania (w tym wyżywienia, zapewnienia odzieży i środków na ochronę zdrowia, kształcenia) nie powoduje powstania przychodu po stronie dziecka.
(..) gdy rodzic przekazuje dziecku środki pieniężne będące darowizną w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, to nie stanowią one przedmiotu opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.."

ODPOWIEDZ