PZU IKZE

jcs1306
Posty: 119
Rejestracja: 28 sty 2013, o 16:46

PZU IKZE

Post autor: jcs1306 » 18 lut 2013, o 18:52

Moja mama otrzymała z PZU informację o wartości rachunku IKZE, powiedzieli, że może odliczyć na PIT 0, a ja nie wiem gdzie to wpisać i które dane, pewnie trzeba coś przeliczyć, bo podana jest liczba udziałów i ich wartość. Czy ktoś to już robił? Pomóżcie...

Wirus
Posty: 1390
Rejestracja: 19 sty 2011, o 11:01
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: PZU IKZE

Post autor: Wirus » 18 lut 2013, o 20:15

Służą do tego poz. 23,24 w pit O

nie robiłem tego wcześniej ale myślę że to pomoże:

http://www.pit.pl/ulga_wplaty_na_emerytury_IKZE/

I jeszcze mały cytat z pomocy programu:

Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy).
W wierszu tym należy wykazać kwotę wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) dokonanych przez podatnika w roku podatkowym, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.
Wysokość wpłat na IKZE określona jest w art. 13a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. Nr 116, poz. 1205, z późn. zm.). Stosownie do tych przepisów wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 4% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, nie więcej jednak niż 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.W broszurze Ministerstwa Finansów, przygotowanej w połowie grudnia 2012, błędnie podano kwotę limitu.
Wysokość wpłat na IKZE określona w art. 13a ust. 1 ustawy o IKZE (Dz.U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1205, z późn. zm.) wskazuje, że kwota wpłat nie może przekroczyć 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ogłoszonej ZA ROK POPRZEDNI.
Monitor Polski z 2010 r. Nr 99, poz. 1173 podaje, że kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i rentowe w roku 2011 wynosiła: 100.770 zł. Jest to zgodne z otrzymanym z Ministerstwa Finansów sprostowaniem:

W 2012 r. maksymalna wysokość wpłat na IKZE nie może przekroczyć 4% kwoty 100.770 zł, ogłoszonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. (M.P. Nr 99, poz. 1173).
Program PITy 2012 limituje zatem do kwoty 100.770 zł
Jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. oszczędzający przeniósł środki zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), środki te uznaje się za wpłatę na IKZE, która podlega odliczeniu od dochodu w ramach wskazanego limitu. Nadwyżka tej wpłaty ponad limit wpłat przypadający w danym roku podatkowym będzie podlegała odliczeniu w kolejnych latach.
Oszczędzający musi jednak pamiętać, iż w okresie, w którym dokonuje odliczeń od dochodu środków przeniesionych z IKE na IKZE nie przysługuje mu prawo dokonywania wpłat na IKZE.



Czytelniej będzie jak sam/a wejdziesz w pomoc programu dotycząca tego pola.

jcs1306
Posty: 119
Rejestracja: 28 sty 2013, o 16:46

Re: PZU IKZE

Post autor: jcs1306 » 18 lut 2013, o 20:48

Bardzo serdecznie dziękuję, wiem już gdzie wpisać, też trochę poczytałam, ale dalej mam problem, bo nie wiem jaką sumę wpisać. W wydanym zaświadczeniu są kwoty 1. składka ochronna... zł, 2. składka inwestycyjna .... zł, 3. opłaty.... zł. Domyślam się, że powinnam wpisać "składkę inwestycyjną", tylko doczytałam, że na potwierdzenie powinny być - dowody wpłat na rzecz IKZE, a mama takich dowodów nie ma. Jutro będę dzwonić do PZU, może mi coś podpowiedzą. Zestawienie operacji podaje daty od 05.01.2012 do 04.01.2013 r. Czyli możliwa była wpłata już w tym roku, a na rozliczeniu nie ma konkretnych dat, to chyba tez jest sporne. Może się mylę, proszę jeszcze przeanalizować i dziekuję.

Alka
Posty: 1
Rejestracja: 4 paź 2013, o 08:44

Re: PZU IKZE

Post autor: Alka » 4 paź 2013, o 08:47

Oczywiście, od IKZE można odliczyć podatek. Na szczęście istnieje taka opcja.

ODPOWIEDZ