Bilety miesięczne imenne - odliczenie

wolfikx
Posty: 3
Rejestracja: 2 lut 2013, o 22:24

Bilety miesięczne imenne - odliczenie

Post autor: wolfikx »

Witam

Przeglądałem kilkanaście artykułów na temat odliczenia zryczałtowanych kosztów dojazdów które w moim przypadku mieszkając w innej miejscowości niż ta, w której pracuję, ustawa o PIT daje prawo do odliczenia 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie 1 668 zł 72 gr.
Ja posiadam miesięczne bilety imienne PKP + MZK (na jedną linię) których łączny koszt wynosi 3440 zł brutto.

Dodatkowo mam jeden niuans który może wpłynąć na ten temat, firma comiesięcznie wypłaca mi dodatkowo kwotę na pokrycie części kosztów dojazdów (osobna pozycja na kwitku płacowym).

Jak i czy mogę to odliczyć ?? Oraz jaką kwotę mogę odliczyć??

Dzięki za informację.

Wirus
Posty: 1393
Rejestracja: 19 sty 2011, o 11:01
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Bilety miesięczne imenne - odliczenie

Post autor: Wirus »

Cytat z programu:

"Jeżeli wyżej wymienione roczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej (w Twoim wypadku 1668,72zł) są niższe od wydatków na dojazd do zakładu pracy lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej,

w zeznaniu koszty te mogą być przyjęte przez pracownika - zamiast wyżej wymienionych - w wysokości wydatków faktycznie poniesionych,

udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi. Powyższej zasady nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzymywał zwrot kosztów dojazdu (z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu)."


Więc najważniejsze pytanie czy to co firma wypłaca Ci jako zwrot kosztów za dojazdy pracodawca zaliczył do przychodów opodatkowanych czy nie. Upewnij się u niego i wtedy będziesz znał odpowiedź na swój problem.

ODPOWIEDZ