Co najpier powinno być odliczone

borówka

Co najpier powinno być odliczone

Post autor: borówka » 19 lut 2013, o 22:26

Witam! Co przy rozliczaniu dla programu jest priorytetem, tzn. ulga prorodzinna, internet czy np. wydatki mieszkaniowe, które nie znalazły pokrycia w ubiegłych latach? Wiem, że za 2011 r program rozliczał najpierw ulgę prorodzinną a teraz odlicza załącznik, który się pierwszy wypełni. Czy coś się zmieniło i tak ma być?

Mirek

Re: Co najpier powinno być odliczone

Post autor: Mirek » 19 lut 2013, o 23:11

ulga internetowa odliczana jest od dochodu.
ulga prorodzinna odliczana jest od podatku.
wydatki mieszkaniowe odliczane mogą być zarówno od dochodu, jak i od podatku zależy kiedy zostały poniesione i na co.
Najpierw odliczane są ulgi pomniejszające dochód.

Myślę, że dla programu jedynym priorytetem są prawo podatkowe oraz wzory obliczeń wynikające z formularza. Nie powinno i raczej nie ma znaczenia w jakiej kolejności wypełni się załączniki.

A jeżeli faktycznie jest coś nie tak podaj konkretny przykład.

borówka

Post autor: borówka » 20 lut 2013, o 20:57

Rozliczając się wypełniłam pit D, pieniądze z podatku zostały odliczone na zwrot za wydatki mieszkaniowe, gdy rozliczyłam ulgę prorodzinną wyszło mi 0,00 zł, spróbowałam wypełnić najpierw pit 0 i miałam odliczenie, natomiast gdy rozliczyłam pit D nie zostało nic odliczone i przeszła cała suma na kolejny rok. Dla mnie ma to znaczenie, bo nie mam dużego podatku i wolę aby odliczenie ulgi mieszkaniowej przeszło mi na kolejny rok, bo wierzę że w końcu będę zarabiała normalne pieniądze i starczy mi podatku na wszystkie odliczenia, więc nie chcę aby sum ulgi mieszkaniowej mi się teraz zmniejszyła. W poprzednich latach program rozliczał najpierw ulgę prorodzinna jako główną i nie ważne było w jakiej kolejności były wypełniane załączniki.

Czarek

Post autor: Czarek » 21 lut 2013, o 21:48

Moim zdaniem powinno być w takiej kolejności, jak Pani pisze. Kiedyś tak robiłem m.in. mojej Mamie. Ale jak jest teraz - nie wiem.
Może to jest jakiś błąd w obecnym programie.
Albo może Pani czegoś nie zaznaczyła lub nie wpisała.

Pozdrawiam.

M.K.

Post autor: M.K. » 21 lut 2013, o 22:29

Program liczy tak samo bo to jest określone przez sam układ zeznania.
Czy w PIT/O w poz.35 jest zaznaczony przełącznik nr.1 ?

ODPOWIEDZ