rozliczenie PIT 37 ulga na dzieci

Oceanroms

rozliczenie PIT 37 ulga na dzieci

Post autor: Oceanroms » 19 lut 2014, o 20:42

Witam serdecznie. Mam pytanie jak rozliczyć PIT za 2013 rok małżonkowie razem+ dwoje swoich dzieci (chodzą do szkoły), w tym jedno dziecko niepełnoletnie urodziło swoje dziecko (w połowie roku) a opiekunem prawnym tego nowonarodzonego dziecka jest jeden z małżonków - postanowieniem sądu. Czy taktować taką sytuację jako rozliczenie wspólne małżonków i ulga na troje dzieci, dla tego trzeciego ulga od dnia urodzenia czy dnia ustanowienia opiekuna prawnego przez sąd. Proszę o pomoc. Jest to przypadek dalszej rodziny i nie wiem jak to policzyć.

wla.gle

Re: rozliczenie PIT 37 ulga na dzieci

Post autor: wla.gle » 20 lut 2014, o 14:12

Nie znalazłem takiego wyjaśnienia nigdzie /a naprawdę przeszukałem sporo/, ale uważnie przeczytaj postanowienie sądowe może tam jest napisane np - ustanowienie opiekuna prawnego obowiązuje od dnia .......,
Nie porównując, ale przy orzekaniu o niepełnosprawności tak właśnie jest - orzeczenie komisji w dniu......., a następny akapit mówi, że niepełnosprawność powstała z dniem ....... dużo wcześniej i wtedy możemy ulgi odliczać w momencie powstania niepełnosprawności.
Najlepiej zadzwoń do swojego US.
Ja dzwoniłem do znajomej i taką dostałem informację.
Jest to wyłącznie moje zdanie na ten temat - proszę innych o wypowiedzi.

Oceanroms

Re: rozliczenie PIT 37 ulga na dzieci

Post autor: Oceanroms » 20 lut 2014, o 15:38

W postanowieniu jest taki zapis dla jednego z małżonków : Postanowieniem z dnia ...data....... została ustanowiona opiekunem małoletniej urodzonej dn .. data ur.. i złożyła przyrzeczenie dn....data postanowienia. Czy mam doliczyć 21 dni na uprawomocnienie postanowienia i dopiero od tej daty normalnie liczyć jako troje dzieci, tylko na jedno ulga będzie niepełny rok.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ