PIT 8C Nagroda w konursie i podatek

Brunette85

PIT 8C Nagroda w konursie i podatek

Post autor: Brunette85 » 20 lut 2014, o 15:49

W 2013 roku wygrałam Ipada Mini.Organizator konkursu przed wydaniem nagrody nie zażądał wcześniejszej wpłaty podatku od nagrody tylko ją po prostu wydał.Nie było nadmienione nigdzie również,że dodatkową nagrodą jest kwota 10 % podatku od wygranej,którą organizator odprowadzi.W 2014 otrzymałam PIT 8C od organizatora,w którym wypełniona jest rubryka D i przychód wynosi 1113,01 czyli wartość nagrody.Czy ma to cel wyłącznie informacyjny czy powinnam się teraz z tego sama rozliczyć? Czy to oznacza,że organizator jednak nie odprowadził podatku skoro ja otrzymałam taki PIT? Jak powinnam się do tego odnieść?

Wirus
Kontakt:

Re: PIT 8C Nagroda w konursie i podatek

Post autor: Wirus » 20 lut 2014, o 15:58

niestety wygląda na to że organizator nie odprowadził podatku gdyż zgodnie z prawem nie musiał.

W związku z tym powinnaś rozliczyć się na formularzu PIT-36 i ten przychód wpisać w "inne źródła". Niestety prawdopodobnie będziesz miała ok. 200zł niedopłaty podatku którą będziesz musiała uregulować w urzędzie skarbowym do końca kwietnia.

Brunette85

Post autor: Brunette85 » 20 lut 2014, o 16:03

Dziękuję ślicznie za odpowiedź.Wiem teraz na czym stoję.Aha jeszcze jedno.Rozumiem,że nie ma znaczenia,że to jest mój jedyny taki przychód w takiej kwocie.Więcej przychodów nie mam.A może jest pewna kwota przychodu,do której nie trzeba się w takiej sytuacji deklarować?

Wirus
Kontakt:

Post autor: Wirus » 20 lut 2014, o 16:25

a to jeszcze lepiej ;)

Rozliczyć się musisz ale jeżeli to jest Twój jedyny przychód to nie zapłacisz podatku gdyż nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku jaka jest 3091zł. Dopiero jakbyś przekroczyła tą kwotę musiałabyś zapłacić podatek.

Także złóż PIT-36 tylko z tym dochodem i będzie gitara.

Brunette85

Post autor: Brunette85 » 20 lut 2014, o 16:41

Wirus napisał(a) :
> a to jeszcze lepiej ;)
>
> Rozliczyć się musisz ale jeżeli to jest Twój jedyny przychód to nie
> zapłacisz podatku gdyż nie przekroczysz kwoty wolnej od podatku jaka jest
> 3091zł. Dopiero jakbyś przekroczyła tą kwotę musiałabyś zapłacić podatek.
>
> Także złóż PIT-36 tylko z tym dochodem i będzie gitara.

Ostatnie pytanie i daję spokój;) Lubię bardzo jasne sytuacje:) Czy jeśli rozliczę się razem z mężem to ma to jakieś znaczenie? Mąż ma sporo przychodów,bo pracuje.Zawsze rozliczaliśmy się razem,ale wolałabym uniknąć podatku za tę nagrodę.

snykwa

Post autor: snykwa » 20 lut 2014, o 17:03

Oczywiście musisz to sobie przeliczyć ale moim zdanie lepiej się rozliczyć wspólnie z mężem bo np. jeszcze 3 stówki mogą Ci zwrócić. A tak nie dostaniesz nic. Tak tłumacząc prosto-jeśli niepracująca żona rozliczy się z pracującym mężem to dostaniecie zwrotu w granicach 556-558 PLN. Minus te około 200 PLN-no to sobie policz. Oczywiście w przypadku gdy mąż zarabia do pierwszego progu podatkowego. Jeśli więcej -to korzyść Wasza będzie większa.

Brunette85

Post autor: Brunette85 » 20 lut 2014, o 17:17

snykwa napisał(a) :
> Oczywiście musisz to sobie przeliczyć ale moim zdanie lepiej się rozliczyć
> wspólnie z mężem bo np. jeszcze 3 stówki mogą Ci zwrócić. A tak nie
> dostaniesz nic. Tak tłumacząc prosto-jeśli niepracująca żona rozliczy się
> z pracującym mężem to dostaniecie zwrotu w granicach 556-558 PLN. Minus te
> około 200 PLN-no to sobie policz. Oczywiście w przypadku gdy mąż zarabia do
> pierwszego progu podatkowego. Jeśli więcej -to korzyść Wasza będzie
> większa.

Naprawdę dzięki wielkie za pomoc;)

wla.gle

Post autor: wla.gle » 20 lut 2014, o 17:43

Do Brunette85:
Wg mnie ty masz rację pisząc, że PIT-8C jest tylko informacyjny, bo to organizator ma wpłacić podatek zryczałtowany 10% do US, a Tobie ma przysłać tylko informacyjny PIT.
Dochodów z wygranych w konkursach nie łączymy z innymi dochodami.
Ciekawe jaki to był konkurs, bo to też ma znaczenie - od niektórych wygranych są limity zwolnienia od podatku.
Proszę sprostować jeśli się mylę.

snykwa

Post autor: snykwa » 20 lut 2014, o 18:03

Pod poz. D w PIT-8C w której wykazuje się dochody jest drobnym drukiem napisane cytuję -
"W informacji nie wykazuje się przychodów (dochodów) wolnych od podatku dochodowego na podstawie przepisów ustawy, z wyjątkiem części E informacji, oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku".
Może ktoś inny wypowie się w tej sprawie bo 100% pewności nie mam. Polecam też link - http://www.pit.pl/pit-8c/ i http://www.pit.pl/rozliczenie-podatku--wygrane-12218/ . A jeszcze znalazłem coś takiego-
"A zatem organizator konkursu - jako płatnik - zobowiązany będzie pobrać podatek wedle zasad określonych w przepisie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli więc przedmiotem świadczeń nie są pieniądze, podatnik (zwycięzca) jest obowiązany - stosownie do przepisu art. 41 ust 7 ustawy - wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem świadczenia".

wla.gle

Post autor: wla.gle » 20 lut 2014, o 19:11

snykwa pisze >
>Jeżeli więc przedmiotem świadczeń nie są pieniądze, podatnik (zwycięzca) jest obowiązany - stosownie do przepisu art. 41 ust 7 ustawy - wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem świadczenia".
No właśnie płatnikowi, a nie do US - płatnik ma załatwić sprawę z US.

ODPOWIEDZ