IKZE

mocibo
Posty: 4
Rejestracja: 5 mar 2014, o 20:09

IKZE

Post autor: mocibo » 5 mar 2014, o 20:12

Witam. Rozliczam znajomego któremu zakład pracy opłacał składkę na IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego tzw, III filar) Znajomy skorzystał z możliwości i wypłacił zgromadzone na koncie środki. Dziś otrzymał PIT 8C z kwotą przychodu. Co z tym zrobić czy to podlega opodatkowaniu? Nie wiem i znajomy tez nie jest do końca zorientowany czy przy wypłacie był pobrany jakikolwiek podatek. Proszę o pomoc

snykwa
Posty: 4661
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:53

Re: IKZE

Post autor: snykwa » 5 mar 2014, o 22:37

Jeśli to zakład mu opłacał a on je teraz wypłacił to moim zdaniem jest to jego przychód i powinien się z niego rozliczyć. Poczekajmy na opinie innych.

marbar
Posty: 2528
Rejestracja: 4 sty 2010, o 10:26

Re: IKZE

Post autor: marbar » 17 mar 2014, o 12:37

na 8C zapewne jest to w bloku z powołaniem na art. 20 ust 1 pdof - czyli inne źródła

Moim zdaniem PIT 36 wraz z pozostałymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych

ODPOWIEDZ