Dochody z Holandii

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2016 rok.
Ania_Be

Re: Dochody z Holandii

Post autor: Ania_Be » 7 maja 2019, o 10:20

Bardzo dziękuję za pomoc. Rzeczywiście, zapomniałam o KUP z mojego zlecenia - dopisałam do postu.

Również zapoznałam się ze wspomnianym orzecznictwem (zdaje się dotyczyło ulgi abolicyjnej za pracę w Korei Płd.).
Pracownica US ulgę abolicyjną w kwocie 6640,26 zł wyliczyła właśnie we wskazany przez Pana sposób, porównując dwa rozliczenia. Jednak, ja robiąc to samo, otrzymuję inne kwoty. Stąd moje wątpliwości.

Jeszcze raz dziękuję za niepozostanie obojętnym na moją prośbę o pomoc, podejrzewam że pokornie po protu zwrócę urzędowi pieniądze, ale temat będę drążyć tak czy inaczej...

Pozdrawiam serdecznie!

snykwa

Re: Dochody z Holandii

Post autor: snykwa » 7 maja 2019, o 10:34

Ulga abolicyjna przy rozliczeniu wspólnym=8 8812,96 odliczono 8 076,63.
Ulga abolicyjna z rozliczenia indywidualnego męża=9 522,33 odliczono 6 164,96

Ja bym nie odpuścił tylko walczył. Nie ta pani z US udowodni, że nie ma Pani racji. Nic Pani nie ryzykuje a może zyskać. Ta pani po prostu źle wyliczyła.

Jeśli bierzemy ulgę przy rozliczeniu wspólnym mąż ma prawo odliczyć 8 812,90 ale ze względu na brak podatku odliczy 8 076,63.
Jeśli będzie brała ulgę z rozliczenia indywidualnego to ma prawo odliczyć 9 522,33 bo na tyle ma prawo do ulgi (a nie co mu wychodzi z rozliczenia podatku przy rozliczeniu indywidualnym) ale odliczy 8 076,63 bo tyle będzie mógł w rozliczeniu wspólnym (więcej nie będzie można bo nie będzie od czego-brak podatku).
Tak wychodzi z porównania rozliczenia proporcjonalnego z rozliczeniem z progresją.
To nie te czasy, żeby bać się US-u.
Proszę pamiętać porównujemy poz. 195 z obydwu rozliczeń. Różnica to ulga abolicyjna.

ODPOWIEDZ