Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2017 rok.
hell717
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2018, o 12:51

Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: hell717 »

Witam serdecznie,
proszę was o pomoc. Już sama siedzę nad tym któryś dzień z rzędu i na prawdę bardzo by mi to ułatwiło sprawę jakby ktoś to sprawdził. Pod spodem umieszczam szczegółowo wszystko odnośnie mojego hardcore'owego PIT'a.

BARDZO DZIĘKUJĘ Z GÓRY ZA ODPOWIEDŹ

1) Przychód w PIT 36

umowa o pracę w Polsce
4250,58
umowa zlecenia w Polsce
2648,00
Premia Rekomendacyjna Kantoru Walutowego pit 8c kolumna D
20,00
HOLANDIA
5847,47
brutto – dieta x średni kurs = przychód

a) wypłata z października dnia 27-10-2017

średni kurs z dnia 26-10-2017r. - 4,2458
dieta 33 dnix50 EUR*0,3=495 EUR (umowa od 29 września)
338.38 EUR – 495 EUR x 4,2458= -664,98 PLN

b) wypłata z listopada dnia 24-11-2017

średni kurs z dnia 23-11-2017r. - 4,2108
dieta 24dni x 50 EUR x0.3=360 EUR
1405,49 – 360 EUR x4,2108= 4402,35 PLN

c) wypłata z grudnia dnia 22-12-2017

średni kurs z dnia 21-12-2017 - 4,2018
502,19 EUR x 4,2018 = 2110,10 PLN
=5847,47 PLN

ŁĄCZNIE
= 12766,05 PLN (POLSKA + HOLANDIA)

2) Koszty uzyskania przychodu w PIT-36

a)umowa o pracę w Polsce
417,18
b) umowa zlecenia w Polsce
456,99
c)HOLANDIA - pobyt od 29 września do 24 listopada 2017)
417,18
=1291,35



3) Zaliczka pobrana przez płatnika
umowa o pracę w Polsce
196
umowa zlecenia w Polsce
152



4) Ubezpieczenie społeczne
umowa zlecenia w Polsce
363,04
umowa o pracę w Polsce
380,74
POLSKA==743,78
HOLANDIA
i teraz jeśli podatek wynosi 8.9% z 36,55 to reszta to ubezpieczenie społeczne z ingehouden loonheffing
czyli
32.82*27,65%/36,55% * 4,2458= 105,42
132,23*27,65%/36,55% * 4,2108=424,21
70,36*27,65%/36,55% * 4,2018=223,65
=753,28 PLN

=NL+PL=1497,06 PLN
zagraniczne=753,28 PLN

5) Ubezpieczenie zdrowotne
umowa zlecenia w Polsce
177,08
umowa o pracę w Polsce
285,94
HOLANDIA
22,5(w październiku)x4,2458 = 95,53
93,46(w listopadzie)x4,2108=393,54
33,39(w grudniu)x 4,2018=140,30
=629,37 PLN
dane wzięte z salarisów

6) PODATEK Z HOLANDII


32.82*8,90%/36,55% * 4,2458= 33,93
132,23*8,90%/36,55% * 4,2108=135,58
70,36*8,90%/36,55% * 4,2018=71,99
=241,5 PLN PODATKU

NIEMIECKIE DOCHODY
dieta za każdy dzień przebywania za granicą wynosi ilość dni x 49 euro x 30%
1) kwiecień - 13*49*0,3=191,1
2) maj - 31*49*0,3=455,7
3) czerwiec - 30*49*0,3=441
4) lipiec - 31*49*0,3=455,7
5) sierpień - 31*49*0,3=455,7

wypłaty
28-04-2017 – 671,67
31-05-2017 - 1550
30-06-2017 - 1550
31-07-2017 - 1550
31-08-2017 - 1550+704,5


średnie kursy
27-04-2017 - 4,2296
30-05-2017 - 4,1739
29-06-2017 - 4,2412
30-07-2017 - 4,2617
30-08-2017 - 4,2610

kwiecień
671,67-191,1=480,57
2032,62
maj
1550-455,7=1094,3
1094,3xkurs=4567,50
czerwiec
1550-441=1109
1109xkurs=4703,49
lipiec
4663,58
sierpień
7664,69
=23631,88
PRZYCHÓD Z NIEMIEC ODJĄĆ KOSZTY UZYSKANIA = 111,25 PLN*5=556,25 PLN
23631,88 PLN – 556,25 PLN = 23075,63
ŁĄCZNIE ILE ZAROBIONE BRUTTO
35841,68

OBLICZENIA DO PIT-36
stopa procentowa zmieniona przez Niemieckie dochody

35841,68*0,18=6451,50
6451,50-556,02=5895,48
5895,48-x
35841,68-100%
x=16,45% NOWA STOPA PROCENTOWA

dochód do opodatkowania to
przychód-koszty uzyskania-ubezp społ
=12766,05-1291,35=
=11474,7
minus 1497,06
=9977,64
=9978 PLN ------ podstawa do opodatkowania

OBLICZENIE PODATKU
kwota zmniejszająca podatek to będzie wtedy 702,81 PLN
1188 - [631,98x(9978-6600)/4400]=1188-485,19=702,81

(9978*0,1645)-702,81=938,57 PLN PODATKU

od podatku odejmuje ubezpieczenie zdrowotne maksymalnie w kwocie 938,57 i podatek holenderski 241,5 co daje mi "wyzerowanie się podatku" i do zwrotu zostaje 348 PLN - moja zaliczka na podatek

myślę, że tak będzie najkorzystniej i ulga abolicyjna w tym przypadku nie musi zostać liczona?

Pozdrawiam, Dominika

wla.gle
Posty: 5792
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: wla.gle »

Parę uwag;
wyliczenia diet - OK
wyliczenie podatku z NL-OK
społecznych z NL nie odliczamy - chyba że masz pewność, że nie zostały zwrócone/odliczone od dochodów
zdrowotnych z NL-nie odliczamy jw.

Rozliczenie na formularzach PIT-36, PIT/ZGx2 /jeden dla NL drugi dla DE/, PIT/O
Po co się męczyć ręcznie - proszę wpisać kwoty do programu
https://pity.pl/
sam wszystko policzy i przeniesie kwoty z załączników ZG do PIT-36
Policzy również ulgę abolicyjną w PIT/O w poz. 43 - zaznacz " przez program" i gotowe.

Podaj może kwoty w ten sposób:
PIT-36 poz.
43=
44=
ZG tak samo.
sprawdzimy...
lub podaj kwoty z PIT-11
oraz podsumowanie ZG , bo tak można się pogubić...
Nie dziwię się, że tak dużo czasu Ci to zajęło ......liczenia b. dużo...

hell717
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2018, o 12:51

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: hell717 »

Dobra, poprawiłam moją deklarację - usunęłam zagraniczne składki na ub zdrow i społ
PIT 36 poz
43=10098,05
64=2648
85=20
90=12766,05
44=834,36
65=456,99
91=1291,35
47=196
68=152
93=348

153=743,78

187=10 730,92
188=23075,63

190=10731

I tutaj pojawia się moim zdaniem błąd w programie(?)
191 obliczony podatek
powinno być tak, że najpierw obliczamy stopę procentową metodą odliczenia z progresją
czyli cały mój przychód = poz 43, 64, 85 i 188=35841,68 mnożę razy 18% i odejmuję 556,02 - wychodzi 5895,48 następnie tak wyliczony wzorcowy podatek mnożę razy 100% i dzielę przez 35841,68 co daje mi moją nową stopę procentową 16,45% od kwoty z pozycji 190

czyli 10731*0,1645=1765,25 i jeszcze odejmuję kwotę wolną która w moim przypadku to by było 594,66 zł
1188 - [631,98x(10731-6600)/4400]=1188-593,34=594,66

1765,25-594,66=1170,59 podatku według moich obliczeń

jednak program wyliczył 1755,59 - nie rozumiem tej kwoty - skąd się wzięła

dalej
193=241,5
196=463,02


Wyszło mi 56 zł do zapłaty z tym podatkiem 1755,59 który nie wiem skąd się wziął.
Jak dalej ewentualnie samemu wyliczyć ulgę abolicyjną?
Dzięki za poprzednie wskazówki! :)


a w PIT-ZG NIEMCY mam wpisane w
8.=23075,63,
w PIT-ZG HOLANDIA w
9.=5430,29,
10.=241,50
Ostatnio zmieniony 11 mar 2018, o 17:24 przez hell717, łącznie zmieniany 1 raz.

wla.gle
Posty: 5792
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: wla.gle »

...hell717 pisze:
czyli 10731*0,1645=1765,25 i jeszcze odejmuję kwotę wolną która w moim przypadku to by było 594,66 zł
1188 - [631,98x(10731-6600)/4400]=1188-593,34=594,66....i tutaj się mylisz.

Podatek wyliczamy mnożąc dochód do opodatkowania przez stopę procentową - nie odejmujemy KWOTY WOLNEJ-ZMNIEJSZAJĄCEJ.

Sprawdzę rozliczenie, ale podaj:
ZG poz.
9a
9b
przy dochodach Holenderskich

poz. 8 dochody z DE i KUP

OK- widzę, że już dodałaś kwoty

PIT-ZG NIEMCY mam wpisane w
8.=23075,63,
w PIT-ZG HOLANDIA w
9.=5430,29,
10.=241,50

Ulgę program sam wylicza -zaznacz na załączniku PIT/O w poz. 43 opcję "przez program"-wyliczy ulgę abolicyjną.

Jeśli będę pewny wszystkich danych zrobię screena z rozliczenia....
Ostatnio zmieniony 11 mar 2018, o 17:27 przez wla.gle, łącznie zmieniany 1 raz.

hell717
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2018, o 12:51

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: hell717 »

ZG niemcy
8.=23075,63,(23631,88 to mój przychód i odejmuje KUP=556,25 co daje 23075,63 PLN
ZG holandia
9.=5430,29,
10.=241,50

Ok, dodałam jeszcze w tym poście
Wielkie dzięki, że w swoim wolnym czasie pomagasz mi z tym bardzo przyjaznym obywatelowi systemem podatkowym ;)

wla.gle
Posty: 5792
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: wla.gle »

Nie jest tak źle......trzeba trochę pogłówkować.
Wybacz, ale dopiero jutro zrobię/sprawdzę Ci rozliczenie.

Może snykwa znajdzie trochę czasu.....

hell717
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2018, o 12:51

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: hell717 »

Dobrze, będę cierpliwie czekać :) Lepiej trochę posprawdzać niż później przez następne lata się denerwować, że może coś źle zrobiłam. Rozliczam też chłopaka ale jak będę widzieć jak to wygląda w moim przypadku to już jego PIT zrobię według wzoru.

wla.gle
Posty: 5792
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: wla.gle »

Mam wyliczenia, ale podam skrótowo:
ja mam tak
PIT-36 poz.
187=10730,92 dochód do opodatkowania
188=22519,38
190=10731
191=1752,37
193=241,50
195=1510,87
196=463,02
200=645,22 ulga abolicyjna z zał. PIT/O z poz. 43
205=402,63
206=403
207=348
208=55
215=348
224,225=55,00 do zapłaty

hell717
Posty: 9
Rejestracja: 11 mar 2018, o 12:51

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: hell717 »

Ok tylko w Niemczech zarobiłam łącznie - przychód - 23631,88
a koszty uzyskania - mieszkałam w tej samej miejscowości co zakład pracy - to 111,25*5=556,25

czyli w PIT-ZG NIEMCY w poz 8 powinno być 23075,63 tak?
Czy coś pominęłam?

I tym samym w PIT-36 poz. 188 - 23075,63

wla.gle
Posty: 5792
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Rozliczenie PIT-36 - Niemcy, Holandia i Polska

Post autor: wla.gle »

...czyli w PIT-ZG NIEMCY w poz 8 powinno być 23075,63 tak?
Czy coś pominęłam?

w poz.8a wpisujesz przychód = 23075,63
poz.8b=556,25
poz.8 po wyjściu z edycji pola = 22519,38
KUP nie jest wykazane w PIT-36 ale program inaczej liczy ulgę
abolicyjną jak wpiszesz tam przychód zamiast dochodu.

W opisie do pola nr 8 " DOCHÓD, o którym mowa w art. 27 ust. 8 ustawy pdof.....
czyli rozliczenie - wyłączenie z progresją...

_______
Ahoj !

ODPOWIEDZ