Ulga na dwójkę dzieci - praca dziecka a limit dochodu rodziców

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2017 rok.
Myszonslaw

Ulga na dwójkę dzieci - praca dziecka a limit dochodu rodziców

Post autor: Myszonslaw » 28 kwie 2018, o 15:53

Dzień dobry.
Mam taką sytuację:
Dwoje dzieci dorosłych: jedno niepełnosprawne pobierające zasiłek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną, drugie uczące się cały rok 2017, ale zarobiło w tym roku ponad 3089 złotych. Jako rodzice łącznie zarobiliśmy w 2017 roku kwotę powyżej 112000 złotych.
Według mnie mamy prawo do odliczenia ulgi na jedno dziecko (niepełnosprawne) za cały rok oraz brak ulgi na drugie dziecko z powodu osiągnięcia przez nie dochodu przekraczającego 3089 złotych.
Dylemat polega na tym, że w PIT-O jak wpisze tylko jedno dziecko (PESEL) niepełnosprawne, to domyślnie weryfikowany jest limit do 112000 złotych dochodu rodziców i ulga się nie wylicza. Jak wpiszę dwoje dzieci (2xPESEL), to jest to o tyle niezgodne z prawdą, że nie zamierzam odliczać ulgi na dwoje dzieci, bo na drugie nie przysługuje, jednak faktycznie wychowujemy dwójkę dzieci spełniających podstawowe kryteria do skorzystania z ulgi rodzinnej. Można to oszukać np. poprzez niezaznaczanie okresów do odliczeń, ale nadal wygląda to dość kuriozalnie.
Sytuacja sprawia wrażenie, jakby z powodu zarobków jednego dziecka drugie traktowane było jak jedynak, jadnak to zarabiajace faktycznie pozostawało na naszym utrzymaniu i uczyło się cały rok.
Skumulowany negatywny scenariusz powoduje, że z powodu zarobienia przez jedno dziecko kwoty powyżej 3089 zł rodzice traktowani są jako wychowujący jedno dziecko i w przypadku łącznego wspólnego dochodu powyżej 112000 nie mogą odliczyć ulgi na drugie dziecko.
Jaka jest interpretacja takiej sytuacji?

koleżanka

Re: Ulga na dwójkę dzieci - praca dziecka a limit dochodu rodziców

Post autor: koleżanka » 28 kwie 2018, o 17:20

Błąd w myśleniu - rodzice nie są tu traktowani jako wychowujący tylko jedno dziecko, tylko po prostu mają potencjalne prawo do odliczenia ulgi na jedno dziecko. Bo drugie miało za duży dochód.
Ale jednocześnie dochody rodziców przekroczyły dopuszczalny limit, więc niestety moim zdaniem nie mogą odliczyć ulgi na dziecko niepełnosprawne.

Myszonslaw

Re: Ulga na dwójkę dzieci - praca dziecka a limit dochodu rodziców

Post autor: Myszonslaw » 28 kwie 2018, o 19:41

Zaznaczę, że niepełnosprawności nie wskazuję jako tytułu roszczeniowego do ulgi. Po prostu jest to warunek pozwalający na stosowanie ulgi na dziecko pełnoletnie, stąd w naszym przypadku wciąż mamy dwoje dzieci na utrzymaniu i wychowaniu. :-)
Według mnie z przepisów Art.27f ust.2 Ustawy o PIT wynika, że podstawą do nabycia prawa do odliczenia jest sytuacja w której podatnik:
"(...) wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1, w stosunku do:
(...) jednego małoletniego dziecka (...)
(...) dwojga małoletnich dzieci (...)
(...) trojga i więcej małoletnich dzieci (...)
Przy zastosowaniu dla pełnoletnich dzieci tego samego uprawnienia według warunków Art.27f ust.6.
Z lektury tych przepisów wnoszę, że limit dochodu rodziców jest zależny od liczby faktycznie pozostających na utrzymaniu/wychowaniu dzieci, spełniających warunki z ust.2. Warunek wysokości uzyskanego dochodu pełnoletniego dziecka w roku podatkowym, pozwala z tego prawa skutecznie lub nie skorzystać - jest to warunek dodatkowo ograniczający ulgę ale już po stwierdzeniu prawa do niej.
Według mnie mam prawo potencjalnie skorzystać z ulgi na dwoje dzieci i z tego wynika limit dochodów rodziców ale w praktyce dodatkowy warunek uniemożliwia mi odliczenie na dziecko, które zarobiło ponad limit.
Jeżeli "koleżanka" ma rację, to jest to sytuacja dyskryminująca i niezgodna z duchem prorodzinnym ale to już tylko moja subiektywna ocena.
Pozdrawiam
P.S.
Korci mnie sprawdzenie w praktyce jakie podejście zastosuje US do PIT z wyliczoną ulgą na jedno dziecko.

ODPOWIEDZ