Osoba samotnie wychowuje dzieci, a program chce składki małżonka

Zgłoś problem, zaproponuj rozwiązanie, zapytaj.
Adalbert
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2018, o 20:23

Osoba samotnie wychowuje dzieci, a program chce składki małżonka

Post autor: Adalbert »

Dzień dobry.
Po wypełnieniu Pit 37 w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, program podpowiada błędy:
PIT 37 (poz.131 b) Nie podano kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne małżonka - patrz przypis. Jeśli kwoty nie było lub nie ma zastosowania przypis, wpisz 0,00 (przynajmniej w jednym z podpól).
Ale nie ma małżonka
Po co więc ma być 0 w pozycji 131 ?

Pomoc Techniczna IPS
Posty: 360
Rejestracja: 2 gru 2009, o 11:12

Re: Osoba samotnie wychowuje dzieci, a program chce składki małżonka

Post autor: Pomoc Techniczna IPS »

Status osoby samotnie wychowującej dziecko nie wyklucza małżonka - np. mąż poszedł do więzienia i tam dodatkowo pracuje, czyli żona może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko (nawet jeśli tylko przez 1 miesiąc/dzień w roku podatkowym samotnie wychowywała dzieci) a mąż rozlicza się indywidualnie, żona odlicza dzieci od lutego do grudnia a za styczeń mogą podzielić się po połowie; pozostawali oni przez cały rok podatkowy w małżeństwie i zgodnie z przypisem "3)" na formularzu PIT-37 "(...).

W poz. 132a na PIT-37 zapewne wybrane "automatycznie na podstawie ..." a treść pod "więcej >" w opisie poz. 132a wskazuje przypadki kiedy można wybrać ten przełącznik - jeśli wybierze się "samodzielnie" to komunikat do poz. 131b zniknie.
Jeśli podatnicy np. nie zawarli związku małżeńskiego i odliczają dzieci w dowolnych proporcjach, to program nie ma wszystkich informacji do wykonania poprawnych obliczeń - dlatego proponujemy "samodzielnie" w poz. 132a lub zignorowanie komunikatu gdy wybrano "automatycznie na podstawie ...".

ODPOWIEDZ