Gdzie wpisać zwrot

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2018 rok.
gebels1973

Re: Gdzie wpisać zwrot

Post autor: gebels1973 » 17 lut 2019, o 13:24

Do Czech ale jeśli dobrze rozumiem zaliczka na podatek idzie z mojej renty to tak czy inaczej to są moje pieniądze i mi się należą ale zaznaczam jestem laikiem w tym temacie i nie chcę się wymądrzać.

Aga K-S

Post autor: Aga K-S » 17 lut 2019, o 18:25

owszem zaliczka jest pobierana z Twojej renty, jednak te pieniądze nie są Twoje tylko Państwa, które utrzymuje się z naszych podatków.
Ty masz prawo do skorzystania z ulg i dopiero wówczas przysługuje Ci ewentualny zwrot z tytułu nadpłaconego podatku.

gebels1973

Post autor: gebels1973 » 19 lut 2019, o 13:35

Jak nie moje pieniadze przeciez nie panstwo mi placiło na konto w zus tylko pracodawca czesciowo z mojej pensji czesciowo od siebie

snykwa

Post autor: snykwa » 19 lut 2019, o 14:12

"Do Czech ale jeśli dobrze rozumiem zaliczka na podatek idzie z mojej renty to tak czy inaczej to są moje pieniądze i mi się należą...."

Tak zaliczka idzie z Twojej renty i gdybyś miał tylko rentę to otrzymałbyś (otrzymasz przy marcowej rencie) zwrot nadpłaty bo Twój dochód był niski i nie wychodzi podatek od tego dochodu.
Jeśli natomiast miałeś jeszcze inne dochody to suma Twoich dochodów powoduje, że od niej musisz zapłacić podatek (zgodnie z ustawą).
ZUS rozlicza rencistów i emerytów "na czysto" czyli za cały rok i różnicę podatku realizuje przy marcowych wypłatach (chodzi o to by ludzie starsi a często bardzo starzy byli rozliczeni i nie mieli tego obowiązku na głowie).
Przykład:
Przy rencie rocznej 8 000 nie ma podatku. Ponieważ ZUS ją potrącał to teraz musi oddać. Jeśli miałeś inne dochody i Twój łączny roczny dochód wyniósł np. 13 500 to już od tego trzeba zapłacić podatek. I dlatego tą kwotę, którą ZUS zwrócił (lub jej część) trzeba oddać bo się nie słusznie jest w jej posiadaniu (w/g ustawy podatkowej).
A teraz jeszcze inaczej:
Gdyby ZUS nie rozliczał za cały rok i przysłał nie PIT-40A a PIT-11a to wtedy gdybyś się rozliczył z tych wszystkich PIT-ów to na czysto wyszłoby by Ci to co teraz wychodzi przy rozliczeniu. Czyli ten zwrot marcowy z PIT-40a minus kwota po rozliczeniu za rok 2018.
Tylko nie miałbyś tej kwoty dodatkowo przy marcowej rencie.
Czyli niby Ty płacisz podatki od swojej renty (a tak naprawdę płaci je ZUS) i ten zwrot nie zawsze się Ci należy.

ODPOWIEDZ