Rozliczenie Polska + Emiraty Arabskie za rok 2018

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2018 rok.
anko

Rozliczenie Polska + Emiraty Arabskie za rok 2018

Post autor: anko » 29 kwie 2019, o 20:21

Mam szereg niestandardowych pytań jak rozliczyć podatek za rok 2018.
Do połowy września praca w Polsce, umowa o pracę (jeden zakład pracy, bez dojazdu). Od 23 września umowa o pracę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - ZEA (jedno miejsce pracy, dojazd 60 km).

Wynagrodzenie płacone w AED (dirham), około 10 dnia kolejnego miesiąca.
Wynagrodzenie przeliczam po kursie NBP z poprzedniego dnia roboczego (kursy tabela B, aktualizowana raz na tydzień, w środę)
Dieta dla ZEA = 39 euro.
Od 28.11 do 3.12 urlop wypoczynkowy w Singapurze - dieta 56 USD
Od 20 do 29.12.2018 urlop wypoczynkowy w Polsce

PYTANIA:
1. Jeśli wypłata nastąpiła w środę, 10.10.2018, to biorę zaktualizowany kurs z tego dnia? Czy poprzedni kurs, zaktualizowany 03.10.2018?
2. Jak obliczyć 30% diety? Najpierw przeliczyć zarobki z AED na PLN, dieta z EUR na PLN? Jeśli tak, to po jakim kursie - z którego dnia kurs, żeby przeliczyć EUR na PLN dla diety? Dla każdego dnia zaktualizowany codziennie kurs? Kurs na koniec miesiąca? Kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wypłatę?
3. Czy za okres pobytu w Singapurze mogę odliczyć 30% diety? Wg stawki dla Emiratów czy dla Singapuru?
4. Za okres pobytu w Polsce (20-29.12) nie odliczam 30% diety?
5. Jako przychód uwzględniam tylko kwoty, które wpłynęły na konto do końca 2018r (nie liczę wypłaty za grudzień, która wpłynęła 10 stycznia)?
6. Czy mogę również odliczać diety za grudzień? mimo, że wypłata była w styczniu i jej nie uwzględniam w przychodach?
7. KUP w PL = 111,25 * 9 miesięcy (styczeń-wrzesień)
KUP w ZEA = 139,06 zł * 4 miesiące (wrzesień - grudzień) - czy to prawidłowe podejście?

Czech

Re: Rozliczenie Polska + Emiraty Arabskie za rok 2018

Post autor: Czech » 29 kwie 2019, o 21:43

1. Obowiązuje kurs z dnia roboczego poprzedzającego otrzymanie (postawienie do dyspozycji) wynagrodzenia. Jeżeli wypłata jest w środę to kurs z wtorku.
2. patrz pkt 1
3. urlop w pracy to nadal przebywanie w "stosunku" - więc diety liczymy - zgodnie z krajem zatrudnienia -Emiraty.
4.patrz pkt 3
5. TAK -grudnia wypłaconego w styczniu nie liczymy
6. Jeżeli nie mamy przychodu w grudniu to nie ma od czego odliczyć diety
7. Kupy są OK ;)))

anko

Post autor: anko » 30 kwie 2019, o 15:49

Do obliczenia ulgi abolicyjnej biorę kwotę dochodu (pole 96 z PIT36) czy dochód po odliczeniu dochodu zwolnionego, strat i składek na ubezpieczenie społeczne (pole 169)?

Czech

Post autor: Czech » 30 kwie 2019, o 16:57

Nasz program sam wylicza ulgę abolicyjną. W PIT/O w poz.41/42 należy zaznaczyć "przez program"

anko

Post autor: anko » 30 kwie 2019, o 18:03

Czech pisze:
> 1. Obowiązuje kurs z dnia roboczego poprzedzającego otrzymanie (postawienie
> do dyspozycji) wynagrodzenia. Jeżeli wypłata jest w środę to kurs z wtorku.
Tak, ale... kurs z wtorku oznacza kurs zaktualizowany w poprzednią środę - stąd było moje szczegółowe pytanie

> 2. patrz pkt 1
Tu w pytaniu chodzi głównie o to co najpierw przeliczyć. Euro na dirham? I potem wszystko przeliczyć na złotówki?
Czy lepiej wypłatę na złotówki, diety na złotówki, i dopiero wtedy odejmować?

> 3. urlop w pracy to nadal przebywanie w "stosunku" - więc diety
> liczymy - zgodnie z krajem zatrudnienia -Emiraty.
> 4.patrz pkt 3
> 5. TAK -grudnia wypłaconego w styczniu nie liczymy
> 6. Jeżeli nie mamy przychodu w grudniu to nie ma od czego odliczyć diety
> 7. Kupy są OK ;)))
Czyli diety za grudzień nie mogę odliczyć. Ale koszty uzyskania przychodu za grudzień mogę? hmmm….

Czech

Post autor: Czech » 30 kwie 2019, o 18:48

ad2
Nie znalazłem szczegółowych wykładni na ten temat, wg mnie - przychody i diety - przeliczyć na złotówki i odejmować.
ad7
KUP można odliczyć za grudzień, a z dietami jest chyba tak samo -przysługują one za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy - więc tutaj chyba nie miałem racji.
Dieta jako taka jest składnikiem przychodu pracownika - jeżeli więc przychody są wypłacane (postawione do dyspozycji)terminowo (zgodnie z przepisami, czy umową) , to możemy je również uznać za koszty w miesiącu za który są należne -tutaj w grudniu -niezależnie od momentu wypłaty.

anko

Post autor: anko » 30 kwie 2019, o 19:28

Dzięki serdeczne za pomoc!!

ad 2 - tak też zrobiłam
ad 7 - tak samo - po analizie przepisów uwzględniłam odliczenie diety

Ulga abolicyjna - policzyłam wczoraj "ręcznie" (nie byłam pewna jednej opcji). Dzisiaj policzyłam w programie - wyszło tak samo :)

ODPOWIEDZ