Rachunek

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2019 rok
Enia
Posty: 414
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:45

Rachunek

Post autor: Enia » 7 sty 2020, o 19:35

Przepraszam bo temat mało podatkowy ale może jest tu dusza pomocna. Umowa zlecenie na stawkę godzinowa, brutto poniżej 200 zł. Wystawiam Rachunek więc tylko licze podatek ryczałtowy?? Jestem osobą fizyczną zatrudniona w innej firmie na umowę z osiąganiem płacy minimalnej. Więc liczę tylko podatek do wpłaty do US?? Prawda? Żadne zdrowotne itd... i zleceniodawca też nie zgłosza do ZUS prawda ? Bo jednodniowe zlecenie poniżej 200 zł. Dziękuję za chęci pomocy z góry

Aga K-S
Posty: 512
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Rachunek

Post autor: Aga K-S » 7 sty 2020, o 19:50

Jeżeli w umowie zlecenia jest podana stawka godzinowa czyli np. 14,70 brutto za godzinę to wówczas podatek liczysz normalnie.
Nie ma ryczałtu bo kwota na umowie nie została określona ( nie znam końcowej jej wartości ). Pomimo iż wartośc po przeliczeniu godzin będzie nizsza niz 200 zł rozliczasz i wykazujesz tak samo jak umowy powyżej 200,00 zł
Umowa zlecenie podlega składkom:
- społecznym jeśli z innego tytułu nie osiągasz minimalnego wynagrodzenia
- zdrowotnemu zawsze
Zatem powinnaś:
- zrobić ZUS ZZA i ZWUA, nawet na jeden dzień , niestety
- naliczyć podatek ( pamiętamy o zwolnieniu z podatku do lat 26) jak od innych umów zleceń czyli przychód - 20%KUP = dochód * 17% stawka podatku
i od tego odejmujesz składkę zdrowotną 7,75% ( policzoną od kwoty przychodu brutto). To co wyjdzie zaokrąglasz do pełnych zł i to jest podatek do wpłaty.
RTakie zlecenie po zakończeniu roku musi być wykazane w PIT 4R oraz w PIT-11

Enia
Posty: 414
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:45

Re: Rachunek

Post autor: Enia » 7 sty 2020, o 20:08

Stawka nowa 17 zł godzina 150 zł brutto z tego zlecenia. Osoba ma wszystkie składki liczone w umowie bezterminowej u swojego pracodawcy. To także wszystkie składki?

Enia
Posty: 414
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:45

Re: Rachunek

Post autor: Enia » 7 sty 2020, o 20:10

I czy nie tak?? Jeżeli wynagrodzenie zostało określone w umowie zlecenia wprost oraz w sposób wyraźny na kwotę do 200 zł, wówczas podlega ona opodatkowaniu wyłącznie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przepis art. 30 ust.1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że od przychodów z umowy zlecenia pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%, jeżeli wynagrodzenie określone w umowie nie przekracza 200 zł, a umowa została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

Aga K-S
Posty: 512
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Rachunek

Post autor: Aga K-S » 7 sty 2020, o 20:17

Enia pisze:
> I czy nie tak?? Jeżeli wynagrodzenie zostało określone w umowie zlecenia
> wprost oraz w sposób wyraźny na kwotę do 200 zł,

stawka godzinowa nie jest określeniem wynagrodzenia wprost, nie jest znane jakie będzie wynagrodzenie końcowe, bo jest ono uzależnione od liczby godzin. Godziny te nie są znane w momencie zawierania umowy.

> w wysokości 18%, jeżeli wynagrodzenie określone w umowie nie przekracza 200
> zł, a umowa została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

Stawka podatku 18% była do dnia 30.09.2019 od października stawka podatku wynosi 17%

Aga K-S
Posty: 512
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Rachunek

Post autor: Aga K-S » 7 sty 2020, o 20:19

Enia pisze:
> Stawka nowa 17 zł godzina 150 zł brutto z tego zlecenia. Osoba ma
> wszystkie składki liczone w umowie bezterminowej u swojego pracodawcy. To
> także wszystkie składki?
albo stawka godzinowa, albo brutto 150

150/17=8,8235 godziny?
w umowie musi być określona tylko jedna kwota
to że składki zus są liczone z umowy z innym pracodawcą nie zwalnia z obowiązku naliczenia i potrącenia składki zdrowotnej z tyt. umowy zlecenia

Enia
Posty: 414
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:45

Re: Rachunek

Post autor: Enia » 7 sty 2020, o 20:22

Ok, już prostuje, rzeczywiście w umowie nie ma zapisu godzin jedynie stawka kwotowa za zlecenie , mój błąd. Zatem jeśli tak jest to jak myślałam na początku czy tak? Dziękuję


Aga K-S
Posty: 512
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Rachunek

Post autor: Aga K-S » 7 sty 2020, o 20:30

Enia pisze:
> Ok, już prostuje, rzeczywiście w umowie nie ma zapisu godzin jedynie stawka
> kwotowa za zlecenie , mój błąd. Zatem jeśli tak jest to jak myślałam na
> początku czy tak? Dziękuję
jeśli jest określona tylko kwota całkowita to oczywiście podatek pobiera się ryczałtem ( bez uwzględniania KUP),
niestety składka zdrowotna i tak będzie

Enia
Posty: 414
Rejestracja: 21 lut 2015, o 18:45

Re: Rachunek

Post autor: Enia » 7 sty 2020, o 20:46

Dziękuję, ta zdrowotna rozumiem tylko do odliczenia? A czy także tu zgłoszenie do ZUS? I później jakieś pity? To zlecenie za jeden dzień. Policzyłam podatek wyszedł mi 26 zł.

ODPOWIEDZ