ulga termomodernizacyjna

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2019 rok
gabi04

ulga termomodernizacyjna

Post autor: gabi04 » 22 sty 2020, o 12:03

Może ktoś doradzi jak postąpić w przypadku wydatków w ramach ulgi ponieważ w wykazie materiałów jest napisane:
"stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;"
ale na fakturze są pozycje: okna, rolety zewnętrzne, markiza do okien, wyłaz dachowy.
Czy to wszystko razem można odliczyć?
Czy należy jakieś pozycje odrzucić?

Aga K-S

Re: ulga termomodernizacyjna

Post autor: Aga K-S » 22 sty 2020, o 13:33

odliczyłabym okna dachowe i wyłaz ( jest to okno dachowe)
reszty nie.
https://www.rp.pl/Podatki/311069978-Mon ... tkowa.html

gabi04

Post autor: gabi04 » 22 sty 2020, o 13:35

Ok, tak zrobię.
Dziękuję za odpowiedź.

krzysiek.k120

Post autor: krzysiek.k120 » 29 sty 2020, o 21:59

Czy można odliczyć wydatki na instalację solarną , ale była to inwestycja gminy z programu unijnego ) - właścicielem instalacji przez 5 lat jest gmina a ja dokładałem 15 % do inwestycji i za około 5 lat gmina ma przekazać bezpłatnie całość na mnie ( tak mam w umowie z gminą )
Na tą inwestycję mam tylko dowód wpłaty na konto urzędu gminy.
Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam

wla.gle

Post autor: wla.gle » 30 sty 2020, o 09:09

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki określone w wykazie,
na które mamy fakturę VAT - data rozpoczęcia inwestycji 2019 r.

gabi04

Post autor: gabi04 » 11 lut 2020, o 19:49

Jak skorzystać z ulgi w takiej sytuacji:
- właścicielem budynku jest żona, która nie ma dochodu i posiada jedną fakturę
- pozostałe faktury są na męża, który ma dochody i nie jest właścicielem budynku
- wspólność małżeńska.
Czy we wspólnym zeznaniu podatkowym można odliczyć wszystkie wydatki od dochodu męża?

Czech

Post autor: Czech » 11 lut 2020, o 22:34

Art. 26h. 1. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Podstawą do odliczenia jest tytuł prawny i jeżeli budynek jest własnością odrębną żony - małżonek nie może odliczyć swoich faktur. Wg mnie wspólność małżeńska (majątkowa) nie jest równoznaczna ze współwłasnością budynku. Czyli nie zadziała tutaj mechanizm współwłasności podobny do ulgi na samochód.
Odliczenie wydatków dokonywane jest od podstawy obliczenia podatku (w uproszczeniu od dochodu) - jeżeli małżonka go nie ma - w danym roku nie dokona odliczenie, ale faktura może być odliczona w późniejszych lata zgodnie z :
Art.26h.7. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

gabi04

Post autor: gabi04 » 12 lut 2020, o 11:43

Rozumiem, że nie ma tu też znaczenia fakt iż żona została właścicielką budynku w trakcie małżeństwa?
Chodzi tylko o to, że mąż powinien figurować w akcie notarialnym?
Jeśli tak, to nie wiem jak to wpisać ponieważ przy wypełnianiu PIT O kwota w rubryce dot. ulgi po stronie żony jest od razu korygowana do 0 zł z uwagi na brak dochodu. Myślałam, że w załączniku będzie to widoczne tak aby można było skorzystać z tego odliczenia w kolejnych latach jeśli żona będzie miała ew. dochody.

markus

Post autor: markus » 12 lut 2020, o 14:01

gabi04 pisze:
> Rozumiem, że nie ma tu też znaczenia fakt iż żona została właścicielką
> budynku w trakcie małżeństwa?
> Chodzi tylko o to, że mąż powinien figurować w akcie notarialnym?

Nie wiem czy będzie to pomocne, ale też nabyłem lata temu dom podczas trwania związku małżeńskiego, nie mamy rozdzielności majątkowej i w akcie notarialnym figuruję tylko ja.
Decyzje podejmowane w zwiazku z domem np. w urzędach wymagaja podpisu mojego i małżonki, akt notarialny w takim przypadku niczego nie zmienia.
Tak samo było gdy dom podłączałem do ciepłowniczej sieci miejskiej, bez podpisu mojego lub małżonki były by z tego przysłowiowe nici.

Aga K-S

Post autor: Aga K-S » 12 lut 2020, o 17:59

Wszystko zależy co jest wpisane w akcie notarialnym. Jeśli widniej tam zapis, że nieruchomość została nabyta z odrębnego majątku lub do odrębnego majątku osoby widniejącej na akcie, to niestety małżonek nie ma nic. Nie stanowi to wspólności małżeńskiej.
Chyba że owa wspólność została notarialnie "rozszerzona". Można również sprawdzić wyciąg z ksiąg wieczystych - jeśli widnieje tam tylko żona, to drugi z małżonków nie jest właścicielem / współwłaścicielem - a więc nie będzie miał prawa do rozliczenia ulgi.

ODPOWIEDZ