Pity z ulgą termomodernizacyjną

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2020 rok
krzysiek.k120

Pity z ulgą termomodernizacyjną

Post autor: krzysiek.k120 »

Jak wyliczacie pity z ulgą termomodernizacyjną ( konkretnie z fotowoltaiką i dotacją mój prąd 5000 ) jeżeli nie było jeszcze zwrotu dotacji. Są sytuacje kiedy są dochody , żeby odliczyć ulgę termomodernizacyjną ale traci się na innych odliczeniach ( np. z tytułu wspólnego rozliczenia bo np. żona nie pracuje , ulga na męża ) W układzie odliczenia całej kwoty ( u mnie 19000 ) zwrot jest taki sam jak przy odliczeniu 4000 zł i jeszcze trzeba by w następnym roku doliczyć te 5000 zwrotu , wtedy na takim rozliczeniu jest strata.
Czy można by chociaż pomniejszyć kwotę ulgi za 2020rok o 5000zł i odliczyć 14000zł i nie doliczać w następnym roku zwrotu, argumentując to tym, że skoro się nie odliczyło więc się nie dolicza.
Z pewnością macie takie rozliczenia , jak je robicie ????
Pozdrawiam

snykwa

Re: Pity z ulgą termomodernizacyjną

Post autor: snykwa »

Powinno się odliczyć kwotę całej ulgi a dotację doliczyć w rozliczeniu za rok otrzymania. Wiem, ze to w wielu przypadkach jest niekorzystne.
Ja również optowałem za sposobem, który opisałeś i moim zdaniem też nie powinno być problemu. Przecież te 5000 nie zostało odliiczone-prawda?
Jednak pewności nie mam.
Może by trzeba zadzwonić do US i podpytać-może nie robią z tym problemu?

Czech

Post autor: Czech »

Rozmawiałem z KIS na ten temat i jeżeli by wierzyć, że nie zmienią zdania z dnia na dzień, to można te odliczenia robić z dużą dozą dowolności.
Główne założenie musi być spełnione :
- odliczenie nie może być większe niż "wydatki minus dotacja",
- wydatki muszą być odliczone w rozliczeniu za rok, w którym je poniesiono
Kwestie - ile odliczymy w danym roku, kiedy wpłynęła dotacja i kiedy ją "doliczymy-odliczymy" jest nieistotna.

Wg mnie możesz napisać w odliczeniach 4000 (nie "zużyjesz" limitu 53000) , a gdy dostaniesz dotację to nie musisz jej doliczyć gdyż pokryte są wydatki 19000-5000=14000 i te wydatki nie zostały zwrócone - a wręcz zostały niewykorzystane w kwocie 10000.

Czech

snykwa pisze:
> Powinno się odliczyć kwotę całej ulgi

to nie jest prawda

krzysiek.k120

Post autor: krzysiek.k120 »

Czyli odliczam 4000 zł i zostaje mi do wykorzystania w latach następnych jeszcze 49000 ( nieodliczone kwoty z tego roku przepadają ), tylko czy nie zmienią zdania.
Dzięki za zainteresowanie tematem i pozdrawiam

Czech

Tak jak piszesz -niestety ustawa jest źle napisana i nieodliczone(czytaj: bez pokrycia w dochodzie) wydatki przepadają, a nie powinny bo w końcu dlaczego ? Myślę, że ustawodawca powinien zrobić poprawkę i (oprócz 6 lat które mamy na "pokrycie dochodów") pozwolić wydatki rozliczać w innych latach niż zostały poniesione, chyba że nie było intencją wspieranie wydatków pro-ekologicznych a tylko (jak zwykle) nabijanie ludzi w balona i robienie ich w butelkę -czy może na odwrót ???

ODPOWIEDZ