Młody a PIT-36/PIT-ZG

Rozmowy o programach IPS i Fundacji Nasza Szkoła
taxkiller
Posty: 92
Rejestracja: 23 lut 2010, o 13:14

Re: Młody a PIT-36/PIT-ZG

Post autor: taxkiller »

Nie chodzi mi o łatanie ścian przy pomocy dykty, czyli wspomaganie pracy programu komputerowego kalkulatorem.
W XXI wieku fajnie byłoby, żeby pracując na dedykowanym do określonego celu programie, każdą kwotę w wpisywało się RAZ (z ewentualnymi checkboxami, co z nią chcemy zrobić).
A przy proponowanym przez Ciebie rozwiązaniu muszę dzielić i rozpisywać ręcznie. A jeśli mam kilka załączników ZG, a do tego dochody krajowe?

snykwa
Posty: 5894
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:53

Re: Młody a PIT-36/PIT-ZG

Post autor: snykwa »

Rozumiem teraz o co Ci chodzi.

M.K.
Posty: 3236
Rejestracja: 9 gru 2009, o 10:53

Re: Młody a PIT-36/PIT-ZG

Post autor: M.K. »

Przy obecnej konstrukcji wzorów PIT-36 i PIT/ZG nie możemy dodać kolejnych podpól w poz. 9-10 i poz. 16-17 na PIT/ZG, aby nie wprowadzić wypełniającego w błąd. Wynika to z faktu, że jest dużo różnych przypadków, które realnie wpływają na wyliczenie np. wysokości kwoty kosztów uzyskania przychodów możliwej do odliczenia.
Pomocna broszura do PIT-36 i np. zacytowane stanowisko Ministerstwa Finansów dostępne w programie w poz. 63-66 na PIT-36 jako "Dodatkowe informacje".
Po stronie podatnika/księgowego leży decyzja (bo ma więcej danych), np. które koszty uzyskania przychodu "przytnie" (krajowe czy zagraniczne a jeśli zagraniczne to czy dla kraju z metodą progresją czy dla kraju z metodą odliczenia proporcjonalnego) w przypadku przekroczenia ustawowego limitu kosztów - ma to duży wpływ na wyliczenie kwot w poz. 254-255 i poz. 259-260 a co za tym idzie na wysokość podatku. Program nie ma szczegółowych informacji np. na temat w jakim czasie zostały uzyskane poszczególne przychody a co za tym idzie np. jaki limit kosztów musi zastosować do przychodów z danego kraju. Ważne jest tu też stanowisko Ministerstwa Finansów - zacytuję fragment treści dostępnej w programie:
"Reasumując należy zauważyć, że w przypadku gdy podatnik uzyskał przychody ze stosunku pracy (odpowiednio z umowy zlecenia zawartej z firmą), z których część podlega opodatkowaniu a część objęta jest tzw. ulgą dla młodych, w rozliczeniu rocznym podatnik:
1) nie wykazuje kosztów zryczałtowanych procentowych (20%, 50%) obliczonych od przychodów objętych ulgą dla młodych,
2) może wykazać koszty zryczałtowane kwotowe lub faktycznie poniesione (w tym również przypadające na przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT), jednakże w wysokości nie wyższej od przychodów z danego źródła, które podlegają opodatkowaniu."
Staramy się co roku, aby program obsługiwał jak największą ilość przypadków - po przeanalizowaniu przepisów i wytycznych.

ODPOWIEDZ