Dochody uzyskane w Norwegii ?

Renia
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2010, o 15:55

Dochody uzyskane w Norwegii ?

Post autor: Renia » 27 kwie 2011, o 20:13

Praca w Norwegii, dochód tylko z zagranicy. Czy powinnam rozliczyć go na PIT - 36 + PIT/ZG metodą progresywną. Czy raczej w przypadku gdy nie ma dochodów uzyskanych w Polsce nie muszę sie w ogóle z tego rozliczać ? (bo przecież przy braku dochodów z Polskich nie mam potrzeby obliczać stopy procentowej, według której należy obliczyć kwotę podatku od dochodów z Polski) ???

Czech

Re: Dochody uzyskane w Norwegii ?

Post autor: Czech » 27 kwie 2011, o 23:56

Norwegia -metoda progresywna - jeżeli brak dochodów uzyskanych w Polsce - nie trzeba się rozliczać

Renia
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2010, o 15:55

Re: Dochody uzyskane w Norwegii ?

Post autor: Renia » 28 kwie 2011, o 08:01

A co w sytuacji gdy w Polsce uzyskane są dochody z giełdy + dochód z Norwegii ?
Giełda pit 38 a co wówczas z zagranicą ?

Czech

Re: Dochody uzyskane w Norwegii ?

Post autor: Czech » 28 kwie 2011, o 12:24

nie łączy się - wystarczy PIT-38 z giełdy

Renia
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2010, o 15:55

Re: Dochody uzyskane w Norwegii + 8C (papiery wartościowe) ?

Post autor: Renia » 28 kwie 2011, o 14:23

Czyli jeżeli nie ma dochodów wynikających z zatrudnienia w Polsce tylko jak w tym przypadku z papierów wartościowych nie mam obowiązku zgłaszać dochodu z Norwegii na PIT ZG ?

Trochę mnie to dziwi, bo doczytałam się, że PIT/ZG jest załącznikiem do zeznań PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38 i wypełniają go ci, którzy uzyskali dochody z zagranicy: ze stosunku pracy (i stosunków pokrewnych), pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, praw autorskich i innych praw majątkowych, papierów wartościowych i innych.

W takim razie czy powinnam wypełnić PIT 38 + PIT/ZG i w nim ująć razem dochód z papierów wartościowych oraz dochód z zagranicy (w celu obliczenia stopy procentowej do podatku z 8C) ????

Czech

Re: Dochody uzyskane w Norwegii ?

Post autor: Czech » 28 kwie 2011, o 22:32

załącznik ZG do PIT-38 potrzebny jest dla dochodów regulowanych art.30b ust5a i 5b:

Art. 30b
5a. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody, o których mowa w ust. 1(czyli ze sprzedaży papierów wartościowych), zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.
5b. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust. 1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.

u ciebie taka sytuacja nie ma miejsca - papiery są tylko z Polski - poz.32 i33 w ZG dotyczą sytuacji opisanej w powyższym artykule ustawy o pdof

Renia
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2010, o 15:55

Re: Dochody uzyskane w Norwegii ?

Post autor: Renia » 28 kwie 2011, o 22:55

Dzięki. Teraz widzę, że pomieszałam te dochody.

ODPOWIEDZ