błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

gusia

błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: gusia » 1 maja 2011, o 20:18

Błagam o pomoc, byłam w sobote zglosić w US oswiadczenie dot. ulgi meldunkowej, pani powiedziala że za grunt musze zaplacić podatek - ale ja w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania nie mam wydzielonej kwoty gruntu, na to pani w US z ironią że mam sobie tą kwotę zdobyć albo w UM albo w spoldzielni
studiuję od soboty do teraz strony www ale nigdzie tam nie ma cennika gruntu :-( podatek UM nalicza od metrów a nie od kwoty sprzedazy - co mam zrobić? jak obliczyć podatek? od jakiej kwoty? BŁAGAM o pomoc.

Bartek
Posty: 2502
Rejestracja: 30 gru 2009, o 15:39

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Bartek » 1 maja 2011, o 20:44

Mozę coś z tych linków pomoże :


http://www.rp.pl/artykul/465758.html ( wyrok z którego wynika,że Pani w US może spadać na drzewo,bo ulga dotyczy też gruntu)


http://www.smhutnik.pl/index.php?option ... mieszkania

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... kowej.html

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... m_bez.html

http://forum.gazeta.pl/forum/w,656,1155 ... _.html?v=2

http://pit.wieszjak.pl/ulgi-odliczenia/ ... uncie.html


http://interpretacja-podatkowa.pl/inter ... zyste.html


(...)
Jednocześnie należy podkreślić, iż przepisy podatkowe nie regulują odrębnie kwestii ustalania wartości gruntu czy też prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego z budynkiem mieszkalnym.

Dlatego Wnioskodawczyni powinna sama określić wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu, stosownie do obowiązujących w dniu dokonania sprzedaży cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie ma również przeszkód aby wyceny dokonał powołany przez Wnioskodawczynię rzeczoznawca. Istotne jest bowiem by ustalona wartość wieczystego użytkowania gruntu była zgodna z wartością, o której mowa w ww. art. 19 ust. 3.


Dodatkowo, w przypadku gdy w akcie notarialnym wykazana jest łączna wartość zbywanego budynku mieszkalnego i prawa wieczystego użytkowania gruntu celem określenia wartości tego prawa, można wykorzystać uregulowania prawne zawarte m.in. w
rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454),
ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, ze zm.),
ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) związane z prowadzeniem ewidencji, określaniem i aktualizacją wartości nieruchomości gruntowych.
(....)

Gość

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gość » 1 maja 2011, o 20:54

... za mało danych. Proszę podać miejscowość, w której znajduje się sprzedane mieszkanie, jaki przypada na to mieszkanie udział w gruncie (wartość wyrażona w liczbie ułamkowej, oraz - czy grunt pozostaje w użytkowaniu wieczystym spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej, czy też jest ich własnością.
Niezależnie polecam lekturę http://www.podatki.biz/artykuly/14_11596.htm

Gusia

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gusia » 1 maja 2011, o 21:19

dziękuje bardzo serdecznie za linki, ale...
poczytałam - częśc z nich już wczoraj natrafiłam, ale właśnie w moim US nie chcą popuścić :-( nie przyjmą oswiadczenia o zameldowaniu pow. 12 miesiecy bez PIT36 :-( i cóż mi tu pomogą interpretacje innych US czy sądów :-( ja już wysiadam...
grunt to 514/10000 (0,05) części, Gliwice, mieszkanie własnościowe odrębna własność spółdzielcze.
Kupno 2008 lipiec, sprzedarz czerwiec 2010.
Nie moge znależc cennika gruntow :-( na rzeczoznawce juz zapozno a po drugie koszta...
Nadal proszę o jakieś dokładniejsze obliczenia,

Gość

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gość » 1 maja 2011, o 21:47

... a jaka jest wielkość działki podana w akcie notarialnym?

Gusia

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gusia » 1 maja 2011, o 22:03

wielkość dzialki 8,27 arów - na 20 wlascicieli wspólna.
Dziękuję za chęć pomocy

Gość

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gość » 1 maja 2011, o 22:55

Po przeglądnięciu stron internetowych z aktualnymi cenami działek w Gliwicach, które oscylują w granicach 100-400 zł za 1 m2 i nie wdając się w szczegóły, proponuję przyjąć do obliczenie podatku następujące wartości:
- wartość udziału w działce 827 m2 : 10000 x 514 = 42,5 m2 x 200 zł = 8500 zł
- podatek 8500 zł x 0,19 = 1615 zł
i niech spadają na drzewo!
Na idiotyzm naszego prawa (świadczą o tym najlepiej rozbieżności w orzecznictwie sądowym) nie ma ludzkiej siły w naszym państwie, szumnie nazywanym - prawnym.
Lepiej to zapłacić dla świętego spokoju niż tracić czas, pieniądze, a przede wszystkim zdrowie, na przepychanki z us lub procesy sądowe z niewiadomym zresztą ich skutkiem.

Może ktoś jeszcze udzieli lepszej porady

Gusia

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gusia » 1 maja 2011, o 23:08

Bardzo dziękuję za pomoc. Wyczytalam też że ponoć się placi od różnicy kupna i sprzedaży - więc wezmę z 2008 roku np. 150 zl/m2 = kupno,
a z 2010 proponowane 200 zl/m2 = sprzedaż
czyli 50 zł/m2 x 42,5 = 2125 zl = zysk
2125 zl x 19% = 403,75 = podatek
i niech tam :-)
dziekuje serdecznie wszystkim którzy odpowiedzieli
pozdrawiam

Gusia

Re: błagam o pomoc jak obliczyć podatek za grunt z ulgi meldunk

Post autor: Gusia » 2 maja 2011, o 08:09

Bartek napisał(a) :
> Mozę coś z tych linków pomoże :
>
>
> http://www.rp.pl/artykul/465758.html ( wyrok z którego wynika,że Pani w US
> może spadać na drzewo,bo ulga dotyczy też gruntu)
>
>
hmm, tak się zastanawiam - biorąc pod uwagę przytoczony przez Bartka wyrok sądu - co zrobić w tym wypadku? czy NIE składać pit36? (bo rozliczenie będzie i tak z ZUS)
czy wpisać "zero" w poz. o podatku od gruntu zakup. 2007-2008?
Może ktoś mi doradzi?

ODPOWIEDZ