Straty z lat ubiegłych

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2021 rok
PF92
Posty: 4
Rejestracja: 8 sty 2022, o 17:48

Straty z lat ubiegłych

Post autor: PF92 »

Podczas wypełniania PIT-38 w programach PITy IPS i PITy Asystent w polu "Straty z lat ubiegłych" kwotę trzeba obliczyć samodzielnie, ale można wyświetlić podstawę prawną:

3.65) O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Czy to znaczy, że w roku podatkowym konkretną stratę można odliczyć od dochodu tylko w wysokości 0-50% lub 100% tej straty (a nie np. 75%)? Jeśli przykładowo ktoś ma stratę tylko w 2020 r. w wysokości 40 000 zł, a w 2021 r. ma dochód 30 000 zł, to powinien odliczyć 20 000 zł (50% straty) i od 10 000 zł zapłacić podatek? Gdyby odliczył 30 000 zł (75% straty) byłby to błąd, ponieważ nie byłoby to jednorazowe obniżenie dochodu w jednym roku podatkowym o wysokość straty? Czy dobrze rozumiem te przepisy?

Czech
Posty: 1492
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: Straty z lat ubiegłych

Post autor: Czech »

A z jakiego źródła ta strata ?

PF92
Posty: 4
Rejestracja: 8 sty 2022, o 17:48

Re: Straty z lat ubiegłych

Post autor: PF92 »

PIT-38, dochody i straty ze sprzedaży papierów wartościowych. O ile mi wiadomo te same zasady rozliczania strat z poprzednich 5 lat dotyczą też np. osób prowadzących działalność gospodarczą.

Czech
Posty: 1492
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: Straty z lat ubiegłych

Post autor: Czech »

Czytając ustawe o PDOF w art.9 ust.3 pomiedzy pkt 1)a pkt2) jest słowo "albo" - czyli wynika z tego , że musisz wybrać , a co za tym idzie nie można odliczyć 75%.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, ALBO

2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5.000.000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

PF92
Posty: 4
Rejestracja: 8 sty 2022, o 17:48

Re: Straty z lat ubiegłych

Post autor: PF92 »

Jest tam słowo "albo", jednak w punkcie 2) też jest mowa o tym, jak część straty rozliczać w kolejnych latach: "nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty".

Pytanie, czy chodzi tu tylko o nadwyżkę ponad 5 mln zł, czy ponad dowolną kwotę nieprzekraczającą 5 mln (np. ponad 30000 zł gdyby tylko tyle dało się odliczyć za jednym razem)? Dla mnie to nie do końca jasne.

Czech
Posty: 1492
Rejestracja: 4 sty 2012, o 21:05

Re: Straty z lat ubiegłych

Post autor: Czech »

Chodzi o nadwyżkę straty ponad 5 milionów

PF92
Posty: 4
Rejestracja: 8 sty 2022, o 17:48

Re: Straty z lat ubiegłych

Post autor: PF92 »

W porządku, dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ