Dochód z pracy zagranicą.

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2017 rok.
arturo
Posty: 30
Rejestracja: 5 sty 2010, o 18:55

Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: arturo »

Córka (studentka) pracowała 2 miesiące w Niemczech. W Polsce nie miała żadnego dochodu. Czy rozliczając się w Niemczech, powinna jeszcze złożyć zeznanie w naszym US? Jeżeli tak to w jaki sposób, jakie formularze?

Aga K-S
Posty: 515
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: Aga K-S »

Jeśli w PL nie miała żadnych dochodów to zarobków z DE nie musi zgłaszać ani rozliczać w Polsce.
Jeśli wystąpił dochód ( jakikolwiek, nawet 1 zł ) wówczas jest zobowiązana do rozliczenia i obliczenia stopy % podatku z uwzględnieniem dochodów z Niemiec.

Jeśli córka rozliczy się w Niemczech ( a tam nie ma obowiązku tzn. może a nie musi ) i uzyska zwrot podatku, to w roku którym uzyskała zwrot również wystąpi "dochód zagraniczny".

wla.gle
Posty: 6489
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: wla.gle »

arturo » 14 min temu
Czy rozliczając się w Niemczech, powinna jeszcze złożyć zeznanie w naszym US? Jeżeli tak to w jaki sposób, jakie formularze?

Co do zasady-jeśli nie ma dochodu w PL=nie musi składać rozliczenia rocznego w PL.

Jednak jeżeli będzie się rozliczać w DE to będzie potrzebne zaświadczenie EU/EWR dla Finanzamtu, w związku z czym
trzeba złożyć do US rozliczenie roczne.
Rozliczenie na formularzach - PIT-36, PIT/ZG.
Kwotę przychodu pomniejszoną o 30% diet, przeliczeniu na złote i odliczeniu ew. KUP wpisujemy do poz. 8 PIT/ZG.
Sposób obliczania podany dla umowy o pracę.
Jeśli praca najemna w DE jako umowa zlecenie - odliczamy 20%, przeliczamy na złote i tak wyliczony dochód wpisujemy do poz. 14.

Rozlicz to sobie programem IPS2017.

Rozliczenie będzie na zero.


Na podstawie tego rozliczenia US wyda w/w zaświadczenie /trzeba złożyć wniosek/.
Ostatnio zmieniony 9 lut 2018, o 17:47 przez wla.gle, łącznie zmieniany 1 raz.

wla.gle
Posty: 6489
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: wla.gle »

Aga K-S »
...i uzyska zwrot podatku, to w roku którym uzyskała zwrot również wystąpi "dochód zagraniczny".

Zwróconej nadpłaty podatku z doch. zagranicznych z państwa rozliczanego metodą wyłączenia z progresją nie doliczamy do
rozliczenia w roku zwrotu podatku.

Zwrot nadpłaconego podatku doliczamy przy metodzie odliczenia/zaliczenia proporcjonalnego - doliczamy do podatku,
nie będzie do dochód zagraniczny lecz podatek dopisany w rubryce "doliczenia do podatku"
_______
Ahoj!

Aga K-S
Posty: 515
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: Aga K-S »

nie chodzi o doliczenie do dochodów, ale obliczenie % procentowej podatku z uwzględnieniem zwrotu.
http://www.pit.pl/2903-zwrot-podatku-z- ... pit-16650/

"...Podatnicy do przychodów zagranicznych stosują dwie zasady unikania podwójnego opodatkowania – i w dwojaki sposób podejść powinni do zwrotów podatku z zagranicy. A zatem – gdy pochodzi on z kraju, w stosunku do którego zastosowanie znajdzie zasada wyłączenia z progresją – zwrot podatku nie musi być wykazywany w rocznym PIT w Polsce pod warunkiem, że nie wpłynie on na stawkę podatkową (czyli pod warunkiem, że podatnik nie zarabia w Polsce)..."

wla.gle
Posty: 6489
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: wla.gle »

Art. 45 ust. 3a ustawy o PIT stanowi, że “Jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.”

W przypadku pracy za granicą i otrzymania zwrotu podatku z zagranicy - o tym, czy należy go uwzględnić w polskim PIT decyduje kraj, z którego otrzymaliśmy zwrot. Jeśli jest to kraj, z którym Polska ma podpisaną umowę wyłączenia z progresją w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, wtedy zwrotu zagranicznego podatku nie wykazujemy w polskim PIT, ponieważ dochody zagraniczne są zwolnione z podatku, nie wykazywaliśmy ich w PIT, ani nie odliczaliśmy podatku zapłaconego za granicą.

Natomiast jeśli zwrot podatku z zagranicy otrzymaliśmy od państwa, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą odliczenia proporcjonalnego, wtedy dochód ten (zwrot podatku) należy wykazać w polskim PIT, składanym za rok,w którym otrzymano zwrot. Musimy wykazać ten zwrot, jeśli wcześniej odliczyliśmy podatek zapłacony za granicą, a następnie został nam on zwrócony. W polskim PIT uwzględniamy tę część zwrotu podatku z zagranicy, którą wcześniej odliczyliśmy - nie zawsze jest to cała kwota zwrotu podatku z zagranicy.

https://www.pitax.pl/wiedza/sytuacje-po ... lskim-pit/

snykwa
Posty: 5986
Rejestracja: 13 sty 2014, o 23:53

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: snykwa »

Wla.gle ma rację.
Aga K-S artykuł z tego linku zawiera błędy więc nie jest wiarygodny;
"W przypadku natomiast zastosowania zasady proporcjonalnego odliczenia zagraniczny zwrot będzie podlegał doliczeniu jako przychód z innych źródeł. Do rozliczenia polskiego należy wówczas dołączyć PIT/ZG."

Bzdura. Zwrot podatku w takiej sytuacji wpisujemy w poz.192 (jeśli weźmiemy formularz do rozliczenia za 2017) DOLICZENIA DO PODATKU.

Aga K-S
Posty: 515
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: Aga K-S »

snykwa pisze:
> Wla.gle ma rację.
> Aga K-S artykuł z tego linku zawiera błędy więc nie jest wiarygodny;
> "W przypadku natomiast zastosowania zasady proporcjonalnego odliczenia
> zagraniczny zwrot będzie podlegał doliczeniu jako przychód z innych źródeł.
> Do rozliczenia polskiego należy wówczas dołączyć PIT/ZG."
>
> Bzdura. Zwrot podatku w takiej sytuacji wpisujemy w poz.192 (jeśli weźmiemy
> formularz do rozliczenia za 2017) DOLICZENIA DO PODATKU.


Czy na pewno bzdura?
Uważam że zwrot podatku z zagranicy trzeba potraktować jako "dochód zagraniczny" i rozliczyć zgodnie z zawartą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Całość otrzymanego zwrotu traktujemy jako dochód, nie stosujemy żadnych odliczeń. I tak:
- przy wyłączeniu z progresją, od otrzymanego zwrotu nie płacimy podatku, ale jeśli wystąpił dochód w pl to bierzemy pod uwagę wysokość zwrotu i obliczamy stopę %, dalej wiadomo co i jak...
- przy odliczeniu proporcjonalnym nie wykazałbym w poz. 192 - doliczenia do podatku, bo nie jest to typowym "doliczeniem" wynikającym z broszury opisowej PIT-36. Tym bardziej, iż nie zawsze masz prawo odliczyć cały zapłacony za granicą podatek ( liczysz limit i musisz go uwzględnić przy dokonywaniu odliczenia). Dlatego też ujęłabym go w PIT-ZG jako przychód z innych żródeł i rozliczyła zgodnie z zasadami dla tego rodzaju rozliczenia. Ciekawi mnie czy jedna i druga forma rozliczenia tego zwrotu da taki sam efekt?

Co Wy na to?

wla.gle
Posty: 6489
Rejestracja: 10 lut 2010, o 09:34

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: wla.gle »

Aga K-S »
..Tym bardziej, iż nie zawsze masz prawo odliczyć cały zapłacony za granicą podatek ( liczysz limit i musisz go uwzględnić przy dokonywaniu odliczenia) - tu się zgadzamy...

Interpretacja podatkowa IBPB-2-1/4511-174/15/BJ
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach
20 SIERPNIA 2015 R.
https://interpretacje-podatkowe.org/hol ... -174-15-bj
fragment...
...Odnosząc się do kwestii doliczenia w zeznaniu za 2014 rok zwrotu od holenderskich organów podatkowych części podatku zapłaconego w Holandii, zauważyć należy, że stosownie do postanowień art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Przepis wskazuje, że w roku podatkowym, w którym nastąpił zwrot podatku uprzednio odliczonego – podatnik ma obligatoryjny obowiązek doliczyć zwróconą kwotę podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym ten zwrot nastąpił. Przy czym doliczenie, o którym mowa w treści powołanego art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy tej kwoty podatku zapłaconego za granicą, która została odliczona stosownie do treści art. 27 ust. 9 lub ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

To oznacza, że w przypadku zwrotu podatku wcześniej odliczonego na mocy art. 27 ust. 9 (lub art. 27 ust. 9a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obligatoryjny obowiązek doliczyć zwróconą kwotę podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym ten zwrot nastąpił.
Skoro był zwrot podatku, to doliczamy go do podatku....oczywiście do wys. limitu odliczonego podatku w PIT-36.

Aga K-S
Posty: 515
Rejestracja: 1 lut 2018, o 17:28

Re: Dochód z pracy zagranicą.

Post autor: Aga K-S »

dziękuję za interpretację. Szukałam właśnie takiego potwierdzenia.
Jednak nurtuje mnie pewna kwestia, co ze zwrotem który przekracza odliczony wcześniej podatek zapłacony za granicą. Stosujemy proporcję? Możecie przedstawić mi sposób wyliczeń?


P.S. Musze Wam powiedzieć, że bardzo podobają mi się te nasze "rozmowy", w szczególności jak wystąpi różnica w poglądach. :D

ODPOWIEDZ