odliczenie 50% praw autorskich

Pytania i informacje związane z rozliczaniem pit-ów za 2018 rok.
jfo32

odliczenie 50% praw autorskich

Post autor: jfo32 » 9 kwie 2019, o 22:27

Temat : odliczenie 50% praw autorskich - k-ty faktyczne z tyt. praw autorskich w ramach należności ze stosunku pracy

Witam
Córka jest projektantką we firmie odzieżowej. Chciałam się zapytać, od jakiej kwoty odliczyć 50% praw autorskich w rubryce 36. Czy to jest 50% z PIT-37 z rubryki 35 – PRZYCHÓD, czy z rubryki 104 – czyli PRZYCHÓD pomniejszony o ubezpieczenie społeczne i koszty uzyskania przychodu. Proszę mi podpowiedzieć, którą rubrykę wybrać, lub jeśli się mylę – proszę o inną podpowiedź, za co serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam.
Joanna

koleżanka

Re: odliczenie 50% praw autorskich

Post autor: koleżanka » 9 kwie 2019, o 23:13

Proponuję najpierw sprawdzić w ustawie o pdof czy ten zawód może korzystać z kosztów 50 %.
A druga sprawa - jeśli tu przysługują koszty autorskie, to pracodawca w PIT-11 powinien wykazać odrębnie przychody z etatu z kup zwykłymi / o ile są/ i w drugiej rubryce przychody, do których mają zastosowanie koszty 50 %.

jfo32

Post autor: jfo32 » 10 kwie 2019, o 03:00

Dzięki za odp.
Sprawdziłam :)
Pracodawca nie wykazał w PIT-11 tych kosztów - powinien to zrobić, ale nie zrobił, ale to wg ustawodawcy zostało przewidziane, bo jest zapis: "POWINIEN" - na jakiejś stronie tak wyczytałam :)
Wg KUP Rozdział 4 - Art. 22. 1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

str. 108/340 tej Ustawy dodany przepis 9b:
9b. Przepis ust. 9 pkt 3 stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu: 1) działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

Córka mieści się w zakresie cytuję: wzornictwa przemysłowego, bo właśnie taki zawód wykonuje w dużej polskiej firmie odzieżowej. Myślę, że wszystkie punkty spełniła. Jej koleżanki z pracy, również projektantki (jest w zawodzie: projektant wzornictwa) właśnie jej podpowiedziały, że od tego roku istnieje takie odliczenie kosztów 50%.

No więc w takim razie proszę mi podpowiedzieć, od jakiej kwoty odliczyć 50% praw autorskich w rubryce 36. Czy to jest 50% z PIT-37 z rubryki 35 – PRZYCHÓD, czy z rubryki 104 – czyli PRZYCHÓD pomniejszony o ubezpieczenie społeczne i koszty uzyskania przychodu. Proszę mi podpowiedzieć, którą rubrykę wybrać, lub jeśli się mylę – proszę o inną podpowiedź, za co serdecznie dziękuję. Przypuszczam, że należy wziąć pod uwagę rubrykę 104.
Pozdrawiam.
Joanna

wla.gle

Post autor: wla.gle » 10 kwie 2019, o 12:25

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.

o podatku dochodowym od osób fizycznych

Art. 22.

9. Koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

3) z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a i 9b, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód;

Jeśli były składki to jw., jeśli nie było składek, to od przychodu.

jfo32

Post autor: jfo32 » 11 kwie 2019, o 00:01

Dzięki za szybki odpis.
Proszę mi doprecyzować: wymienione składki były co miesiąc potrącane, więc należałoby w PIT-37 wybrać kwotę z rubryki 104 lub 102 czyli DOCHÓD po odliczeniach?

Z góry dziękuję za wszystko
Pozdrawiam
Joanna

wla.gle

Post autor: wla.gle » 11 kwie 2019, o 02:45

Z poz. 102, pod pewnymi warunkami...

1. w poz. 98 do 101 nie ma żadnych odliczeń
2. do wszystkich dochodów są stosowane KUP z praw autorskich

Jeśli nie do wszystkich dochodów prawa autorskie, to trzeba wyliczyć osobno.....

ODPOWIEDZ